Семејствата на жртвите во масовното пукање во Лас Вегас ќе добијат отштета од 735 милиони евра - Слободен печат

Семејствата на жртвите во масовното пукање во Лас Вегас ќе добијат отштета од 735 милиони евра

Семејствата на 58-те убиени лица во најсмртоносното масовно пукање во поновата американска историја постигнаа договор со фирмата MGM Restorts за исплата на 735 милиони долари, објави адвокатската фирма која ги застапуваше барателите на отштетата.

MGM Resorts го последува хотелот „Мандалеј Беј“ во Лас Вегас, каде Стивен Падок на 1. октомври 2017 година уби 58 луѓе и потоа си го одзема животот.

Падок (64) испука повеќе од 1100 куршуми од 32. кат на хотелот во групата од 22.000 луѓе, кои посетуваа музички фестивал.

Во нападот, тој рани повеќе од 800 луѓе, а си го одзема животот пред полицијата да влезе во неговата оба. Падок полицијата тогаш го опиша како осамен напаѓач (lone wolf terrorist).

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

twelve + 7 =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат