СЕКОГАШ ПРИВРЗАНА: Како пред 39 години познатата поетеса се прости од Тито?

Јосип Броз Тито почина на 4 мај 1980 година, а неговата смрт ги вознемири сите Југословени, но и целиот свет.

Погребот на Тито бил најголем во историјата на сите поранешни југословенски републики, а на него се сеќаваат жителите на сите земји кои беа дел од СФРЈ.

Закопот на Маршалот се одржа на 8 мај, еден ден по неговиот роденден на 7 мај, кога требаше да наполни 88 години.

Своевремено, поетесата Десанка Максимовиќ, која му била лојална и приврзана, се прости од Тито на следниов начин:

„Знаев дека е тешко болен, но веста дека веќе го нема ми е невозможна, неприфатлива, како да ми умре некој најблизок. Иако болен, тој како да ни ја чуваше земјата, ништо лошо не можеше да ѝ се случи додека тој е жив. Верувам дека сеќавањето на него ќе не чува од грешки и нема да скршнеме од патот кој тој ни го покажа. Дека секогаш ќе се преиспитаме пред секоја одлука важна за народот. Што тој би ни посоветувал? Како да постапиме?“

Прочитајте и...  СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат