Се забели Грција од силното невреме, град паѓа и на Халкидики (ВИДЕО)

Незапаметено невреме среде мај ја погоди Грција, а врнежи од град се забележани и на Халкидики.

Силно невреме се истури на неколку региони во Грција, носејќи грмежи, молњи и обилни врнежи. Невремето однесе најмалку еден живот, јавуваат грчките медиуми.

Обилните дождови, главно проследени со град и силен ветер, погодија поголем дел од Грција, а според метеоролозите, ќе трае до петок.

На островот Скопелос една жена настрадала од удар на гром, пренесува „Грик репортер“. Невреме јa погоди и Атина каде се слушале силни грмежи.

Драматично е и на Халкидики каде паѓа град. На регионалниот пат Полигирос – Солун возила и камиони веќе неколку часови стојат поради големото количество лед на коловозот.

Во одредени предели пејсажот изгледа како покрен со снег зошто градот ги покри патиштата и полињата. Екстремни временски услови го погодија и југот на Каламарија и Олимпија.

Прочитајте и...  Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Прочитај повеќе

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Слободен печат

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кина донира заштитна опрема во вредност од 250 илјади евра

Слободен печат

Одбележување на Националниот празник на Франција

Слободен печат

Денес гласаат болните, немоќните и затворениците, најмногу пријавени во Прилеп и Кичево

Слободен печат

ОДИХР: Прелиминарна оценка на 16 јули, конечен извештај околу осум недели по денот на изборите

Слободен печат

Најголем број активни случаи од Ковид-19 во Скопје, не се очекува поголем наплив во болниците

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер, температура до 29 степени

Слободен печат