Само Нигерија победи на Африканскиот куп на нации

Минимална победа на Нигерија на Африканскиот куп на нации/ фото: EPA-EFE/Samuel Shivambu

На денешните три натпревари во Африканскиот куп на нации (АКН), единствено селекцијата на Нигерија се радуваше на победата. Во едно од најголемите дербија во групната фаза, Нигерија со 1:0 го совлада Египет. Единствениот гол го постигна Келечи Ихеначо во 30 минута со шут од шеснаесетина метри.

Вториот натпревар во групата Д помеѓу Судан и Гвинеа Бисао заврши без голови. Вистински трагичар е фудбалерот на Гвинеа Бисао, Пеле кој во 79 минута промаши пенал.
И натпреварот од групата Е помеѓу Сиера Леоне и Алжир заврши без голови.

Видео на денот