Салиху: Во тек се повикот за аплицирање за субвенции за чистење на оџаци и обуките за оџачари (ВИДЕО)

Пандемијата предизвикана од коронавирусот, го потисна проблемот со загадување на воздухот, кој до неодамна беше многу актуелен. Една од мерките против загадувањето е чистењето оџаци, за што Градот има објавено повик за аплицирање за субвенции.

-Повикот за аплицирање за субвенции за чистење на оџаците е во тек, досега аплицирале 56 граѓани за искористување на оваа можност. Според анализите, неисчистен оџак загадува три пати повеќе од чист оџак, а тргнувајќи од фактот дека затоплувањето на домовите е клучниот фактор во загадувањето, решивме да субвенционираме и обуки за оџачари. Ова денеска во Скопски агол на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ го изјави портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху.

Тој објасни дека субвенциите можат да ги добијат граѓани чија адреса на живеење од лична карта се води во Скопје.

Прочитајте и...  Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Буџетот во Градот се полни од граѓаните на Скопје, затоа и сите субвенции се однесуваат на нив. Процесот за аплицирање е едноставен, со фискалната сметка, лична карта и потврда од фирмата која го чистела оџакот се оди во Град Скопје. Таму се пополнува формулар, се дава информација за трансакциска сметка, а Градот ги префрла средствата на сметка, објаснува Салиху.

Покрај тоа, продолжува и кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба.

– Кампањата која ја започнавме минатата година, продолжува и оваа година. Сите заинтересирани можат да се јават во Град Скопје и да остават податоци.

-Тимовите веќе се подготвуваат и наскоро се очекува да се излезе на терен, додаде портпаролот на Градот и потсети дека доколку сепак граѓаните се покажат недисциплинирани и наместо да ја искористат оваа можност, сепак се одлучат да ги запалат остатоците од берба, ќе бидат санкционирани.

Прочитајте и...  Дерала: Митинзите се балкански фолклор, во услови во кои се наоѓа нашата земја бојкотот е апсурден (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

Слободен печат

Истражување: Три четвртини британски компании не се подготвени за брегзит

Слободен печат

Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

Слободен печат

СЗО: Пандемијата може да се влоши

Слободен печат

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Слободен печат

Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Слободен печат

Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Слободен печат

Гелатановски вели дека статусот на Фејсбук бил само шега

Слободен печат

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат