Салах, Хакими и Осимен кандидати за африкански фудбалер на годината

Фото: Screenshot

Фудбалерите Мохамед Салах, Ашраф Хакими и Виктор Осимен се номинирани во изборот за најдобар африкански фудбалер во годината.

Како што соопшти Афричката фудбалска конфедерација, најдобриот играч ќе биде прогласен на церемонијата во Маркеш на 11. декември.

Во игра се Мохамед Салаход Ливерпул, Хакимиод ПСЖ и Осимен од Наполи.

Ако нешто значи пред изборот, Осимен и Салах беа најдобро пласирани африкански фудбалери во изборот за „Златната топка. Осимен беше осми, Салах 11-ти. Треба да се каже и дека напаѓачот на Наполи пред два дена го доби признанието за најдобар фудбалер во Серија А за изминатата сезона.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот