Руско-балканска верзија: Вака би живееле Барби и Кен доколку беа од овие простори (ФОТО)

Руската фотографка Лара Вучузанина на својот Инстаграм профил најпопуларната кукла во светот, Барби, ја прикажа во сосема поинакво издание од она во кое сме навикнати да ја гледаме.

Лара во своите фотографии Барби и Кен ги смести во опкружување во какво веројатно би живееле доколку тие настанале на Балканот, односно во било која старословенска земја.

Стара кујна, црвено тенџере со бели точкички, плетено џемперче, календар залепен на ѕидот, облека која виси во средина на собата, алкохол и цигари на масата, конзерва, мачка и постара жена која ги мие садовите во позадина, додека Кен чита весник, а Барби простира алишта.

Атмосферата во која Лара ги сместила Барби и Кен кај многумина предизвика носталгија и воодушевување.

Лара објасни дека популарните кукли ги сместила во периодот на советска Русија, односно во осумдесетите години од минатиот век, но слободно можеме да кажеме дека овој приказ е повеќе од оригинален и за балканските простори.

За овој проект таа ја доби наградата „Doll Photography Award“.

View this post on Instagram

Подумываю снять нечто похожее на эти фотографии, но в декорациях деревенского дома. Чтоб тоже был и мужик с водкой, и общая убогость убранства, в общем незамысловатый быт деревенского забулдыги. Конечно же с Гришей в главной роли)) Опять будете сетовать, что уж больно он цивильно выглядит для алкаша:))) . . #dollphotography #lara_v #photography_art #miniature #barbiedoll #toys #dollhouse #dollphotogallery #dollhouseminiatures #fineart #ussr #roombox #barbieworld #dollsofinstagram #communalapartment #kitchen #soviet #sovietkitchen #vodka #barbiemadetomove #ссср #коммуналка #коммунальнаяквартира #советскийсоюз #советскаякухня #алкаш #мужик #советскиймужик #водка #соседи

A post shared by LARA V. (@lara_art_dolls) on

View this post on Instagram

Ещё бэкстейдж) Дашка в образе бабульки. Со спины-то она бабка, а в анфас знойная красотка;)) и поговорка "сзади пионерка, спереди пенсионерка" тут не работает;)) . . #dollphotography #lara_v #photography_art #miniature #barbiedoll #toys #dollhouse #dollphotogallery #dollhouseminiatures #fineart #ussr #roombox #barbieworld #dollsofinstagram #communalapartment #kitchen #soviet #sovietkitchen #vodka #barbiemadetomove #ссср #коммуналка #коммунальнаяквартира #советскийсоюз #советскаякухня #backstage #мужик #советскиймужик #водка #соседи

A post shared by LARA V. (@lara_art_dolls) on

Прочитајте и...  Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Прочитај повеќе

Во рок од шест години проживеа за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годините не и можат ништо, таа буквално плени: Дамата со најголема насмевка и харизма во Холивуд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Северина позира на лулашка, а со бикините сокри само тоа што мораше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години се бореше со тежината: Кели Озборн ослабе речиси 40 килограми! (ФОТО)

Слободен печат

Жешката Никол Шерзингер сакаше да го покаже зајдисонцето, но погледот ќе го фокусирате на нешто друго! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со овој раствор ќе си ги спасите растенијата кои почнале да венеат: Феноменален трик од искусни билкари!

Слободен печат

Девојката на Луис Хамилтон, бујната Викторија се соблече скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски