Руско-балканска верзија: Вака би живееле Барби и Кен доколку беа од овие простори (ФОТО) - Слободен печат

Руско-балканска верзија: Вака би живееле Барби и Кен доколку беа од овие простори (ФОТО)

Руската фотографка Лара Вучузанина на својот Инстаграм профил најпопуларната кукла во светот, Барби, ја прикажа во сосема поинакво издание од она во кое сме навикнати да ја гледаме.

Лара во своите фотографии Барби и Кен ги смести во опкружување во какво веројатно би живееле доколку тие настанале на Балканот, односно во било која старословенска земја.

Стара кујна, црвено тенџере со бели точкички, плетено џемперче, календар залепен на ѕидот, облека која виси во средина на собата, алкохол и цигари на масата, конзерва, мачка и постара жена која ги мие садовите во позадина, додека Кен чита весник, а Барби простира алишта.

Атмосферата во која Лара ги сместила Барби и Кен кај многумина предизвика носталгија и воодушевување.

Лара објасни дека популарните кукли ги сместила во периодот на советска Русија, односно во осумдесетите години од минатиот век, но слободно можеме да кажеме дека овој приказ е повеќе од оригинален и за балканските простори.

За овој проект таа ја доби наградата „Doll Photography Award“.

View this post on Instagram

Подумываю снять нечто похожее на эти фотографии, но в декорациях деревенского дома. Чтоб тоже был и мужик с водкой, и общая убогость убранства, в общем незамысловатый быт деревенского забулдыги. Конечно же с Гришей в главной роли)) Опять будете сетовать, что уж больно он цивильно выглядит для алкаша:))) . . #dollphotography #lara_v #photography_art #miniature #barbiedoll #toys #dollhouse #dollphotogallery #dollhouseminiatures #fineart #ussr #roombox #barbieworld #dollsofinstagram #communalapartment #kitchen #soviet #sovietkitchen #vodka #barbiemadetomove #ссср #коммуналка #коммунальнаяквартира #советскийсоюз #советскаякухня #алкаш #мужик #советскиймужик #водка #соседи

A post shared by LARA V. (@lara_art_dolls) on

View this post on Instagram

Ещё бэкстейдж) Дашка в образе бабульки. Со спины-то она бабка, а в анфас знойная красотка;)) и поговорка "сзади пионерка, спереди пенсионерка" тут не работает;)) . . #dollphotography #lara_v #photography_art #miniature #barbiedoll #toys #dollhouse #dollphotogallery #dollhouseminiatures #fineart #ussr #roombox #barbieworld #dollsofinstagram #communalapartment #kitchen #soviet #sovietkitchen #vodka #barbiemadetomove #ссср #коммуналка #коммунальнаяквартира #советскийсоюз #советскаякухня #backstage #мужик #советскиймужик #водка #соседи

A post shared by LARA V. (@lara_art_dolls) on

Прочитај повеќе

МРАЧНАТА СТРАНА НА СУРОГАТ МАЈЧИНСТВОТО: Починала додека се породувала со туѓо дете

Слободен печат

Средба со многу емоции: Бред Пит и Џенифер Анистон ги разнежнија фановите

Слободен печат

Рекордер на престолот со речиси 70 години владеење, а не ни сонувала да биде кралица

Слободен печат

Психолошки тест: Колку е стабилна вашата врска и дали ќе опстане?

Слободен печат

Топ моделот Бар Рефаели стана по третпат мајка

Слободен печат

ПМС: Од каде таа потреба за толку озборување?

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

three × four =

Прочитај повеќе

Хороскоп за 20 јануари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник!

Слободен печат

Хари: Меган и јас се упатуваме кон непознато, но навистина немавме друг избор

Слободен печат

Виц на денот: Храброст

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Снежана Стојчевска

Слободен печат

Вашиот адолесцент и сексот: Теми за кои мора отворено да зборувате

Слободен печат

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат