Руските епидемиолози предупредуваат: Оваа грешка поврзана со коронавирусот многу ја прават, а може да предизвика сериозни последици

Лекарите во Русија повикуваат да се престане со набавка на антивирусни лекови. Тие тврдат дека е подобро граѓаните воопшто да не ги купуваат без препорака на лекар.

Откако ги наполнија полиците со брашно и тоалет хартија, многу го свртеа своето внимание кон аптеките. Со истиот фанатизам сега во аптеките некои Руси купуваат антивирусни лекови.

Лажни медицински експерти додаваат масло на огнот со совети дека „полесно се фаќа коронавирусот без антивирусни лекови“.

– Масовното купување на антивирусни лекови без лекарски рецепт и без лекарска препорака нема смисла, а во најдобар случај е губење на пари. Во најлош случај, земање на такви лекови може да предизвика автоимуна болест, рекол Иља Акинфев, епидемиолог.

Прочитајте и...  Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Лекот за коронавирусот се уште не е создаден. Додека светот го чека, едноставни, но ефикасни правила ќе помогнат во смалување на ризикот од болеста Ковид-19: редовно миење на рацете и користење на средства за дезинфекција.

Во борба против пандемијата мораа да се уклучат и психолозите заради хистеријата што е настаната од лажните вести.

– Еве препорака: Пробајте, дури и со сила, да го ограничите своето присуство на социјалните мрежи. Ако сметате дека сте премногу анксиозни, намалете го читањето на вестите за коронавирусот – објаснил социјалниот психолог Алексеј Рошин.

Прочитај повеќе

Европскиот суд за човекови права пресуди во полза на Македонците во Бугарија

Слободен печат

Светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во војската е загрижувачка за земја членка на НАТО

Слободен печат

Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Слободен печат

САД со поддршка од 2,9 милиони евра за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

МИА Агенција

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ – Димитров разговарале за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Слободен печат

БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Слободен печат

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Слободен печат

Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

Слободен печат

Спасовски: Со Филтер станицата во Карбинци се става крај на снабдување на населението со вода за пиење преку локални бунари

Слободен печат