Русите тврдат дека е потврдена поврзаноста на терористите од Москва со украинските националисти

Николај Патрушев / Фото EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Руските истражители го потврдија постоењето на поврзаност меѓу директните извршители на терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина на Москва и украинските националисти, изјави денеска секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев.

„Во текот на истрагата беше потврдена и процедурално утврдена врската меѓу директните извршители на овој терористички напад и украинските националисти“, рече Патрушев на состанокот за безбедност во Архангелск во северозападна Русија.

Четворица осомничени вооружени напаѓачи се уапсени во руски регион кој граничи со Украина неколку часа по масовното убиство за кое се обвинети, пренесоа руските медиуми.

Руските власти претходно ги опишаа како радикални исламисти и тврдеа дека трагата на пари ги поврзува со украинските националисти. Според истражителите, групата добила инструкции од нејзиниот водач да ја премине границата.

Патрушев го повтори ветувањето на неговата земја дека ќе бара одговорност од секое лице одговорно за злосторството.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот