РТС со скандалозно тврдење: Мијаците се старо српско племе

Радио-телевизија Србија објавува дека Мијаците се старо српско племе, што предизвика остра реакција од месната заедница Галичник.

„Мијаците се старо српско племе кое уште во средниот век се доселиле од Албанија за да се заштитат од Турците”, се вели во најавата за емисијата.

Во Утринската програма на РТС авторот и водител на емисијата „Квадратура круга” Бранко Станковиќ за во сабота, 9 ноември, ја најавува новата епизода од оваа емисија под наслов „Мијаците – старо српско племе”.

На прилогот реагира МЗ Галичник која вели дека РТС го навредува тенденциозно македонскиот народ и бараме повлекување на тенденциозните тези.

„При реализација на емисијата претставници на месна заедница Галичник беа интервјуирани од страна на авторот на емисијата при што никој не изјави дека Мијаците (Галичаните) се старо српско племе. Напротив, ова негово тврдење, според нас е тенденциозно, произволно и навредливо со оглед на тоа дека на екипата на РТС и беше отстапен видео материјал за Галичник и Галичката свадба сопственост на МЗГ и дека додека престојуваше во Галичник ТВ екипата беше испочитувана со сета гостопримливост што е карактеристика на македонскиот народ. Како МЗ Галичник јавно го осудуваме ваквиот настап на авторот на емисијата „Квадратура круга” и бараме од него во сабота пред почетокот на емисијата во која ќе се зборува за Галичник и другите мијачки населени места, да се извини и да ја повлече оваа најава”, се вели во реакцијата.

Прочитајте и...  Трамп објави фотографија на „Њујорк Тајмс“, Твитер му ја отстрани

Мијаците се дел од македонскиот народ кој живее во Мијачијата или долнореканскиот крај по течението на реката Радика.

Прочитај повеќе

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат