Tag : мијаци

Вести Македонија

РТС со скандалозно тврдење: Мијаците се старо српско племе

Мими Шушлеска Петкова
Радио-телевизија Србија објавува дека Мијаците се старо српско племе, што предизвика остра реакција од месната заедница Галичник. „Мијаците се старо српско племе кое уште во...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ГАЛИЧКА СВАДБА: Обичаи претворени во атракција (ФОТО)

Слободен печат
Галичката свадба и обичаите отсликуваат еден дел од животот на Мијаците. Во Галичник, најголем дел од свадбите се правеле околу празникот Петровден, а се случувало...