Tag : ртс

Ви Препорачуваме Колумни

Вучиќ – од марионетата на Мило до неговиот господар

Жељко Ивановиќ
Долго време, Вучиќ беше должник и марионета на Мило. За неговиот психолошки профил тоа беше многу болно и фрустрирачки. Тој јуначки трпеше и ја играше...
Вести Регион Слајдер

Српската опозиција бара информации за сите уапсени на протестите, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

Слободен печат
Опозицијата обединета во Сојуз за Србија (СзС) инсистира на итно исполнување на барањата кои ќе обезбедат заштита на здравјето и достоинството на граѓаните, меѓу кои...
Магазин

ПРЕД ЕВРОВИЗИСКИ СКАНДАЛИ: Плагијат и повик за насилство врз жените на Беовизија (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.
Два пред-евровизиски скандали ја тресат српската естрада, откако за една песна се зборува дека е плагијат, додека за друга се испостави дека повикува на насилство...
Вести Регион

ЗАПОЧНА ПРОТЕСТОТ ПРЕД РТС: Опозицијата ги блокираше трите влеза во зградата на српскиот јавен сервис

Слободен печат
Со звуци на сирени пред зградата на јавниот телевизиски сервис (РТС), во Белград започна протестниот собир во организација на опозициската Сојуз за Србија (СзС). Откако...
Вести Регион

Српската опозиција најавува целосна блокада на зградата на државната телевизија

Слободен печат
Еден од лидерите на партијата Сојуз за Србија (СзС) Вук Јеремиќ најави дека СзС, неговите активисти и граѓани утре во периодот од 12 до 20...
Вести Регион

Репортери без граници: Ги осудуваме нападите кон српската телевизија „Н1“

Слободен печат
Во однос на последните напади кон српската телевизија „Н1“, Андес Мевел, претставничка на меѓународната организација „Репортери Без граници“, истакна дека во текот на последната недела...
Вести Македонија

РТС со скандалозно тврдење: Мијаците се старо српско племе

Мими Шушлеска Петкова
Радио-телевизија Србија објавува дека Мијаците се старо српско племе, што предизвика остра реакција од месната заедница Галичник. „Мијаците се старо српско племе кое уште во...
Вести Регион

Вучиќ смета дека вчерашните протести пред РТС биле незаконски

Слободен печат
Организаторите на протестот „Еден од пет милиони“  во Србија и граѓаните синоќа се собраа пред зградата на РТС, поради најавеното гостување на Александар Вучиќ во...
Вести Регион

Демонстрантите испратија порака: Влезот на РТС обоен во „Пинк” боја

МИА
На редовните саботни протести во Белград на „1 од 5 милиoни”, кои влeгуваат во деветиот месец, граѓаните го обоија влезот на зградата на РТС во...
Вести Регион

Уапсени се директорот на „Дајрект медиа“ и двајца вработени во маркетингот на РТС

Слободен печат
По налог на Обвинителството за организиран криминал уапсени се директорот на „Дајрект медиа“ Ј.С. (47), како и двајца вработени во маркетингот на РТС, М.Ѓ.Ј. (61)...