Над 5.000 загинати во Турција и Сирија

EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Над 5000 луѓе починале во земјотресот во Турција и Сирија.

Турскиот потпретседател Фуат Октај информираше дека бројот на починати во земјата се искачи на 3.491, со што официјално  потврдени се 5.021 починато лице од Турција, Сирија и области во Сирија под контрола на бунтовниците.

Уништени се 5.775 згради од земјотресот, по којшто следуваа 285 афтершокови, а повредени се над 20.000 лица.

Турската Агенција за справување со катастрофи и вонредни состојби (АФПД) информира дека распоредени се над 13.000 спасувачи, а испратени се повеќе од 41.000 шатори, 100.000 кревети и 300.000 ќебиња во погодените области.

 

Нов земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот