Рашковски најави кривични за Чепуњовски и тужби за клевета против повеќе лица - Слободен печат

Рашковски најави кривични за Чепуњовски и тужби за клевета против повеќе лица

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, на денешната прес-конференција најави дека утре ќе поднесе кривична пријава за неовластено снимање против Климент Чепуњовски, како и тужби за клевета и навреди против Иванка Василевска, Горан Момировски, Миленко Неделковски, Љупчо Златев. Арбитражна постапка ќе биде поднесена и против медиумите „Курир”, „Инфомакс” и „Лидер”.

Рашковски, кој во моментов на прес-конференција ги објаснува деталите околу случајот во М-НАВ што произлезе по објавен разговор, им се извини на сите држави и националности што се нашле повредени во објавениот разговор.

Според него, несериозно е да се објават само 15-тина минути од разговорот кој што траел околу еден час.

Договорот за избор на италијанската фирма „Леонардо”, како што посочи Рашковски, е потпишан од страна на менаџментот поставен од минатата власт, односно од Живко Поповски, татко на поранешниот министер за надворешни работи Никола Поповски.

Прочитај повеќе

Работна средба на министерката Мизрахи со амбасадорот Ромео

Слободен печат

Шолц: Велика Британија ќе има „последици“ по Брегзит

Слободен печат

Граѓаните умираат чекајќи ја правдата во Македонија

Мизрахи-Сахакиан: Грижата за ранливите категории и креирање нови работни места, приоритет во заедничката соработка

Слободен печат

ФИТУР- Шпанија отвори нови можности за македонскиот туризам

Слободен печат

Рама: Политиката на Харадинај наштети на Косово, а на Србија и даде предност

Слободен печат

Остави Коментар

two × two =

Прочитај повеќе

Заев: Падовите во делот на корупцијата во државата се случувале од 2006 до 2017 година

Слободен печат

ЛУКАРЕВСКА ОДГОВАРА НА 30 ПРАШАЊА: Обожава боза, мрази полнети пиперки (ВИДЕО)

Слободен печат

Пластичните картички ќе исчезнат, но не и готовината

Слободен печат

Заев: Без разлика дали методологијата ќе биде готова или не, очекуваме датум за почеток на преговори

Слободен печат

„Коха диторе“: Постигната е принципиелна согласност за отворање на железничка линија Приштина-Белград

Слободен печат

Макрадули: Најмногу отпад се увезувало во 2015 и 2016 година, ама не знам каде се складирал, тогаш бев без работа