33.8 C
Скопје

Tag : драги рашковски

Хроника

Драги Рашковски нуди 500.000 евра за да излезе од „Шутка“

Слободен печат
Драги Рашковски, поранешен Генерален секретар на Владата, нуди половина милион евра гаранција за да излезе од притвор. Вишото јавно обвинителство, дало позитивно мислење Рашковски да...
Хроника

ОЈО отвори истрага за нови кривични дела за случајот со Драги Рашковски

Слободен печат
Јавното обвинителство денеска извести дека постапувајќи во предметот против четири лица за набавка на софтвер и работи за потребите на софтверот, од прибраниот доказен материјал...
Вести Македонија Слајдер

ДКСК отвора предмети за „скалите на Шилегов” и претседателката на Судскиот совет и ја проширува истрагата за Рашковски

Слободен печат
ДКСК има отворен предмет за градоначалникот на Град Скопје. Петре Шилегов за набавката на противпожарната скала и по него ќе се работи како и со...
Вести Македонија

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска во своето вечерашно гостување во емисијата „360 степени“, во врска со набавката на софтверот за...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Случајот Рашковски го нацртав утрово, тоа е случај кога се оди на суд со рацете во џеб

Слободен печат
Македонија е практично мала земја и сѐ се знае. Неколку дена однапред се најавуваше дека ова ќе се случи. Тоа уште започна со сценариото со...
Вести Слајдер Хроника

Обвинителството ќе поднесе жалба за мерката куќен притвор на Драги Рашковски

Слободен печат
Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе ја обжали одлуката на Основниот кривичен суд Скопје за изречениот куќен притвор за поранешниот...
Вести Слајдер Хроника

Судот му одреди куќен притвор на Драги Рашковски

Слободен печат
Куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, осомничен во случајот за јавна набавка на софтерот за сообраќајни прекршоци, му одреди попладнево судија...
Хроника

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180.000 евра

МИА Агенција
Вистината за случајот со набавката на софтвер за контрола во сообраќајот да се провери преку институциите, побара Драги Рашковски во писмото со кое пред два...
Вести Македонија

Трпеновски: ДКСК ќе го прегледа целиот случај со Рашковски

Слободен печат
Во своето гостување во „Топ тема“, членот на Комисијата за спречување на корупција и судир на интереси, Горан Трпеновски потврди дека ДКСК ќе ги испита...
Вести Македонија Слајдер

Алсат-М: Рашковски ќе гради хациенда од 800 квадрати во Побожје, а како инвеститори се заведени неговите деца

Слободен печат
Семејството на Драги Рашковски, поранешен генерален секретар во Владата, сега секретар за мониторинг и поддршка на институциите при релизација на програмите за работа на Владата,...