Ракометарите триумфираа на последната контрола пред ЕП - Слободен печат

Ракометарите триумфираа на последната контрола пред ЕП

Избраниците на селекторот Данило Брестовац со 25:24 ја совладаа Црна Гора

Македонската ракометна репрезентација на последната контрола пред настапот на Европското првенство ја совладаа Црна Гора со 25:24,а според прикажаното, селекторот Брестовац може да биде задоволен од прикажаната игра на неговите избраници.

Ракометарите и на втората контрола во Словенија, настапија без капитенот Кире Лазаров. Првото полувреме помина во израмнета игра во која на пауза се замина со минимална предност на Црна Гора од 12:13.

Израмнета игра беше главната одлика на второто полувреме но овој пат со среќен крај на Македонија за конечни 25:24.

Дејан Манасков и Филип Талески постигнаа по пет гола, додека на голот блескаше Никола Митревски со 14 одбрани.

Ракометарите во Словенија ќе ги поминат и наредните неколку дена, и на 8 јануари заминуваат за Виена каде на 10 јануари ги очекува натпреварот од првото коло против Украина.

Прочитајте и...  Проблеми за Балотели, оди во затвор?

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!