Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Тимот на Работнички под раководство на шефот на стручниот штаб Ратко Достаниќ и официјално ги почна подготовките за новата сезона. Почитувајќи ги протоколите за заштита од коронавирусот, фудбалерите почнаа со активности подготвувајќи за искушенијата што следат во наредниот шампионат на Македонија.

фото: fkrabotnicki.com

Првата фаза од подготовките ќе се одвива во клупската база, а потоа е планирано заминување на охридското крајбрежје, каде ќе бидат одиграни и неколку пријателски натпревари. Во наредните денови ќе биде објавен и деталниот распоред на пријателски мечеви што ќе ги одигра составот на Работнички.

фото: fkrabotnicki.com

По ангажманот на поранешниот македонски репрезентативец Муарем Муарем, ФК Работнички за новата натпреварувачка сезона се засилува и со крилниот офанзивец Кристијан Стојковски како и левокрилниот дефанзивец Фисник Зука.

Прочитајте и...  Последната понуда на Манчестер јунајтед за Санчо!?

28-годишниот Стојковски, кој доаѓа од редовите на Академија Пандев, потпиша двегодишен договор со „романтичарите“, додека 24-годишниот Зука, чиј последен клуб е Ренова, потпиша едногодишен договор.

Стојковски, покрај за Академија Пандев, во својата кариера има настапувано и за Шкупи, Македонија ЃП и Тетекс.

Зука, пак, пред Ренова настапуваше и за Шкупи како и за албанскиот прволигаш Фљамуртари.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат