Работи кои ги занемаруваме, а всушност треба често да ги чистиме

Честопати ги занемаруваме, а на нив треба редовно да им се обрнува внимание. Бацилите се појавуваат на места кои често забораваме да ги исчистиме. Но, хигиената треба да се запази во секое делче од домот.

Телефони

Статични или мобилни, овие апарати се често на нашето уво или во раце, па затоа се и број еден пренесувачи на бактерии и вируси. Исчистете ги со меко крпче и алкохол, внимателно на сите ќошиња и дупчиња.

Завеси во када

Секој ден стануваат влажни, што ги прави одлична подлога за создавање мувла. Кога ќе ги видиме нечисти, ги заменуваме со нови, наместо да ги сочуваме и да ги чистиме редовно.

Канти за ѓубре

…особено оние кои се во бањата и кујната. Испразнувањето на ќесите со ѓубре не е и чистење на кантата. Откако ќе ги отстраните ќесите, измијте ги кантите со средство за чистење.

Прочитајте и...  Виц на денот: Македонецот што се оженил за Јапонка

Машина за миење садови

Ако одблизу погледнете во вашата машина за миење садови, ќе видите црни дамки, а во некои случаи и мувла. Истото важи и за гумените делови од вратата на фрижидерот.

Прочитај повеќе

Памела Андерсон демантираше дека поранешниот сопруг ѝ ги платил долговите, но откри колку навистина ѝ дал!

Слободен печат

Појадок што го чува здравјето на црниот дроб

Слободен печат

Поранешниот спортист го промени полот и сега е една од најуспешните жени. Нејзиниот дом од 3,5 милиони изгледа како од бајка! (ФОТО)

Слободен печат

Хороскоп за 23 февруари недела – Близнаците ќе мора да научат да читаат меѓу редови, Водолиите ќе мора да слушаат туѓи совети

Слободен печат

Виц на денот: Македонецот што се оженил за Јапонка

Слободен печат

Тереза Кесовија се враќа на сцената: Ова едноставно не сакав да го пропуштам (АУДИО)

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 4 =

Прочитај повеќе

Научниците донесуваат лоши вести: Ако сте имале повеќе од 10 сексуални партнери, можно е да заболите од рак

Слободен печат

Некои луѓе шират радост кај и да одат, додека другите шират само кога си одат: Животните мудрости на Оскар Вајлд!

Слободен печат

Тајната на Рудолф Нуреев: Невиност загубил со 25 години постара жена, а ја сакал балерината од Куба

Слободен печат

Тито, Хитлер, Фројд и Сталин: Во иста година живееле во ист град! (ФОТО)

Слободен печат

Кутија цигари дневно го старее мозокот за 11 дена

Слободен печат

Три хороскопски знаци кои ќе имаат пролет од соништата: Неверојатна енергија, силни емоции, деловни пресврти

Слободен печат