Работи кои ги занемаруваме, а всушност треба често да ги чистиме

Честопати ги занемаруваме, а на нив треба редовно да им се обрнува внимание. Бацилите се појавуваат на места кои често забораваме да ги исчистиме. Но, хигиената треба да се запази во секое делче од домот.

Телефони

Статични или мобилни, овие апарати се често на нашето уво или во раце, па затоа се и број еден пренесувачи на бактерии и вируси. Исчистете ги со меко крпче и алкохол, внимателно на сите ќошиња и дупчиња.

Завеси во када

Секој ден стануваат влажни, што ги прави одлична подлога за создавање мувла. Кога ќе ги видиме нечисти, ги заменуваме со нови, наместо да ги сочуваме и да ги чистиме редовно.

Канти за ѓубре

…особено оние кои се во бањата и кујната. Испразнувањето на ќесите со ѓубре не е и чистење на кантата. Откако ќе ги отстраните ќесите, измијте ги кантите со средство за чистење.

Прочитајте и...  Синди Крафорд и Каја Гербер позираат во гаража: Мајката и ќерката најдоа начин како заедно да работат од дома! (ФОТО)

Машина за миење садови

Ако одблизу погледнете во вашата машина за миење садови, ќе видите црни дамки, а во некои случаи и мувла. Истото важи и за гумените делови од вратата на фрижидерот.

Прочитај повеќе

Луѓето останаа зачудени откако видоа колку шминка и треба на Ирина Шајк за да изгледа совршено (ВИДЕО)

Слободен печат

Актерот Андрија Милошевиќ повторно раскажа глуп виц, овој пат за жената и пијаницата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Никој не ги воочил грешките во дизајнот додека не било предоцна, а сега сите се смеат на овие урнебесни дела (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобриот филмски лик на сите времиња, а би можело да ве изненади кои други се во Топ 10 (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Емили Ратајковски ги објави фотографиите од вечерта кога наводно била силувана од фотографот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бред Пит и Џенифер Анистон водеа секси разговор – Таа му порача дека е секси (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кои се најголемите опсесии на хороскопските знаци: Парите и луксузот го опседнуваат Бикот, Лавот сака да биде најдобар во се!

Слободен печат

Се за убавина: Плати 100.000 евра за да има најтенка половина во светот, погледнете како изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

По три брака, атрактивната холивудска актерка има нова љубов

Слободен печат

Девојката на поранешниот голман на ФК Вардар, Гача позира во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Притиснете ја оваа точка на лицето: Носи бројни здравствени подобрувања и предности

Слободен печат

Младиот македонски пејач тргна да ја освојува светската музичка сцена! (ВИДЕО)

Васко Спасоски