Прва во светот: Ја викаат „НУКЛЕАРЕН ТИТАНИК“ и „ЧЕРНОБИЛ НА МРАЗ“, но нејзиното испловување не можеа да го запрат (ВИДЕО) - Слободен печат

Прва во светот: Ја викаат „НУКЛЕАРЕН ТИТАНИК“ и „ЧЕРНОБИЛ НА МРАЗ“, но нејзиното испловување не можеа да го запрат (ВИДЕО)

Првата пловечка нуклеарка во светот исплови од арктичкото пристаниште Мурманск за со струја да ги снабди најоддалечените подрачја на Русија.

Електраната „Академик Ломоносов“, која ја развила државната нуклеарна компанија, тргнала на пат долг 5.000 км низ водите на Арктикот за да стигне до Чукотската област која ја дели Алјаска од Беринговиот премин, пишува Ројтерс.

Долга е 140 метри, а широка 30 метри и се очекува дека ќе работи 40 години.

Постројката на нуклеарен погон ќе ја замени електраната на јаглен, како и дотраената електрана која со струја снабдува повеќе од 50.000 жители на градот Певек. Електраната на крајната дестинација ќе стигне кон крајот на септември.

Би-би-си наведува дека една од задачите на електраната е и напојување на рударскиот комплекс на Чукотк, во кој се наоѓаат рудници за злато.

Прочитајте и...  Конкурентите од демократската партија го обвинија милијардерот Блумберг дека сака да ги купи изборите

Иако производителите тврдат дека искористеното радиоактивно гориво ќе остане на постројката и дека електраната е сигурна, многу еколози се загрижеи поради ризикот од нуклеарна несреќа.
Грин пис електраната ја нарекол „Нуклеарен Титаник“ и „Чернобил на мраз’.

 

 

Прочитај повеќе

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“ продолжува да расте

Слободен печат

Брнз го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Слободен печат

Албанскиот државен врв ја честиташе 12-годишнината од независноста на Косово

МИА Агенција

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, поголемиот дел од жртвите се деца

Слободен печат

САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Слободен печат

Остави Коментар

дванаесет + дванаесет =

Прочитај повеќе

НАкС бараат на вработените во високото образование да им се плаќа за минат труд

Слободен печат

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Мирослава Бурнс

Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Хакери ја нападнаа хрватската нафтена компанија „ИНА“

Слободен печат

Николовски: Промена на Устав или брзи реформи и членство во ЕУ за промена на Договорот од Преспа

Слободен печат

Кина и Јапонија одложуваат важни настани поради коронавирусот

Слободен печат