Прогноза на најпознатиот епидемиолог во светот: Охрабрувачки вести и едно „сепак“

Фото: Instagram

Најпознатиот светски епидемиолог Ентони Фаучи предупреди дека варијантата омикрон би можела да биде последната мутација на коронавирусот, што ќе доведе до крај на пандемијата, само доколку светот успее да избегне едно опасно сценарио.

Фото: Профимедиа

 

Болеста, која е ендемична, е постојано присутна кај населението, но не загрозува енормен број луѓе и не го загрозува општеството, како што обично се случува за време на пандемија.

Со оглед на тоа што омикронот е исклучително лесно пренослив, но очигледно е помала веројатноста да предизвика сериозна болест за разлика од претходните варијанти, тоа би можело да го означи преминот од ова поглавје на пандемијата на коронавирус во ендемската фаза, јавува Си-Ен-Ен.

„Но, тоа би било случај само доколку не добиеме друга варијанта што го избегнува имунолошкиот одговор на претходната варијанта“, рече Фаучи.

Фаучи смета дека голема среќа е што Омикрон не споделил некои од карактеристиките на делта варијантата “,

САД вакцини /Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

 

И покрај фактот дека омикрон предизвикува поблаги симптоми од претходните соеви, тоа не значи дека е целосно безопасен.

Ова не значи дека луѓето треба намерно да се обидат да ја добијат омикронската варијанта. Лекарите сметаат дека ова е ужасна идеја од повеќе причини, предупреди епидемиологот.

Здравствените системи, од кои некои се соочуваат со критичен недостиг на персонал, лекуваа повеќе пациенти со коронавирус во последните денови од кога било досега. Најмалку 156.676 пациенти се хоспитализирани во САД во понеделникот, според Одделот за здравство и човечки услуги. Според Универзитетот Џон Хопкинс само во текот на минатата недела во просек дневно од коронавирусот починале 1.695 Американци

Вакцинирање/Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Напредокот во вакцинацијата

За да се справат со новите варијанти, се развиваат вакцини. Модерна најави дека вакцината за омикрон ќе биде готова до март, изјави во понеделникот извршниот директор на компанијата Стивен Бансел.

Вакцините Модерна/ Фото Архива на Слободен печат

Комбинираната вакцина против коронавирус и грип развиена од Модерна, исто така, би можела да биде достапна во некои земји до есента 2023 година, рече Бансел. Лекарите велат дека вакцините за коронавирус и дополнителните дози се најефективниот начин за спречување на тешки компликации од коронавирусот.

Засилувачката трета Доза се покажаа како успешна. Тие можат да го подигнат нивото на антитела со месеци , помагајќи им на оние со висок ризик од зараза да останат подалеку од болниците.

Видео на денот