Приштина и Белград постигнаа договор за деескалација, косовските специјалци се повлекуваат од границата

Мирослав Лајчак/ Фото: EPA-EFE/NEMANJA JOVANOVIC

Посредникот на ЕУ  во преговорите меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека е постигнат договор меѓу двете страни.

„Им благодарам на Бесник Бислими и Петар Петковиќ за нивната подготвеност да преговараат и да се договорат за благосостојбата на луѓето “, напиша на Твитер специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак.

 

 

Тој најави и три точки за кои двете страни се согласија.

1. Специјалните единици на косовската полиција, сега распоредени на српските премини во Јариње и Брњко, ќе се повлечат, а во исто време барикадите (поставени од косовските Срби) ќе бидат отстранети, почнувајќи од 2 октомври во 8,00 часот и нема трае подолго од 16.00 часот. КФОР ќе ги распореди своите сили во Јариње и Брњко пред почетокот на истовремената акција и ќе остане таму две недели, со цел да се зачува безбедноста и слободата на движење.

2. Почнувајќи од 8 часот наутро на 4 октомври, режимот на налепници ќе се применува како привремена мерка, како што е договорено во дијалогот со посредство на ЕУ, се додека не се постигне трајно решение.

3. Ќе се формира Работна група, во која ќе бидат вклучени претставници на Европската унија, Белград и Приштина, а ќе претседава ЕУ. Целта на Работната група ќе биде да најде трајно решение за прашањето за регистарски таблички за автомобили во согласност со стандардите и практиката на ЕУ. Првиот состанок на Работната група ќе биде на 21 октомври 2021 година во Брисел. Во рок од шест месеци од првата сесија, Работната група ќе ги презентира своите наоди за трајно решение во дијалог на високо ниво.

 

Главниот преговарач на Приштина, Бесник Бислими, изјавил дека двете страни постигнале принципиелен договор за решавање на кризата во северно Косово, но дека белградската делегација не се согласила за точката на договорот што се однесува на автомобили со таблички на КМ.

Бислими соопшти декадека нацрт -договорот предвидува три точки.

Инаку, делегациите на Белград и Приштина вчера не беа на иста преговарачка маса во Брисел, туку имаа само билатерални средби со Лајчак, кој посредуваше во преговорите меѓу двете страни.
направени се промени на имињата на советт кои не се веќе членови на советот

Видео на денот