4 C
Скопје

Tag : Лајчак

Вести Регион Слајдер

Лајчак го пресече Годриевиот јазол: Официјалната мапа на ЕУ за Западен Балкан е со линија што го одделува Косово од Србија

И.И.
Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, вечерва на Твитер објави мапа од неговиот кабинет  на која е прикажана административната...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ очекува заеднички притисок од САД и ЕУ за Косовското прашање: На Србија ѝ претстои „тежок период“

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека може да се очекува „заеднички притисок на ЕУ и САД” врз Србија во врска со прашањето на Косово, јави дописникот...
Вести Регион

Лајчак: Нормализацијата на односите меѓу Србија и Косово е апсолутно можна

Илинка Иљоска
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак рече дека ЕУ е убедена дека „апсолутно е можно сеопфатно нормализирање на односите меѓу Косово и...
Вести Македонија

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Слободен печат
Европската перспектива на Северна Македонија, добрососедските односи, регионалните иницијативи, како и очекувањата во периодот што претстои, беа главни теми на денешната средба во Брисел на...
Вести Македонија

Пендаровски-Лајчак: Северна Македонија исклучително позитивен пример во регионот

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020″, денеска во Братислава оствари средба со Мирослав Лајчак, специјален претставник на Европската...
Вести Регион

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат
Дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше закажан за понеделник, е откажан поради пандемијата на коронавирусот, соопшти специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу...
Вести Регион Слајдер

Лајчак: Крајно време е успешно да заврши дијалогот меѓу Србија и Косово

Слободен печат
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак денеска изјави дека е крајно време успешно да се заврши процесот на дијалог меѓу Србија и...
Вести Регион

Вучиќ: Добра средба со Лајчак и Палмер, разговорите во Брисел ќе дадат резултати

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Брисел изјави дека имал добра средба со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак и заменик помошникот...
Вести Регион

Лајчак: Денешната средба меѓу Белград и Приштина беше уште еден важен чекор

Слободен печат
„Денешната средба на експертско ниво во дијалогот меѓу Белград и Приштина беше уште еден важен чекор во процесот кон сеопфатен правно обврзувачки договор за нормализација...
Вести Регион

Лајчак: Преговорите меѓу Белград и Приштина беа продуктивни и конструктивни

МИА Агенција
„Неделниве политички разговори на експертско ниво за исчезнатите и раселените беа продуктивни и конструктивни. Јас со нетрпение ја очекувам следната рунда експертски разговори на дијалогот...