Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија - Слободен печат

Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија

Приказни за жени кои се сексуално злоставувани од претпоставени на работа, пријатели и партнери, буквално оставаа без зборови милиони луѓе кои ги читаа и слушаа нивните исповеди.

Движењето „Me Too“ откако стана актуелно во Америка, наеднаш се прошири и низ целиот свет.

Приказни за жени кои се сексуално злоставувани од претпоставени на работа, пријатели и партнери, буквално оставаа без зборови милиони луѓе кои ги читаа и слушаа нивните исповеди.

Оваа акција им даде храброст и на многу жени од Балканот да се отворат, а нивните приказни станаа тема бој еден во регионот.

Нена Надаревиќ (33) пијар менаџер на популарна козметика, инаку ќерка на славниот актер Мустафа Надаревиќ (76), кон почетокот на неделата на својот Интаграм профил објави серија на постови за важноста на филмот „Bombshell“, кој се прикажува во хрватските кино сали.

Таа со својата реакција предизвика лавина од реакции на многу жени од регионот кои ја следат, па за помалку од една недела стотици анонимни жени и ги пренеле своите искуства во пораки за тоа како биле сексуално вознемирувани и злоставувани.

Прочитајте и...  Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Сексуалното вознемирување е присутно насекаде, а како доказ за тоа ја имаме и приказната за девојка која била нападната од масер додека била на масажа.

Кога ниту тоа не му било доволно, тој ја зел нејзината рака и ја ставил на своите гениталии.

Се јавила и девојка која ваков тип на злоставување трпела од својот шеф на работа. Како што опишала, таа се соочувала со навреди, мобинг, а кога не била физички на работа, пеколот продолжувал преку телефон.

Имало и такви девојки од Балканот кои споделиле искуство за напади на јавни места, како девојка која доживеала маж да ејакулира на нејзината сукна во автобус.

Помеѓу најчестите злоставувачи се и професорите во училиштата, за што сведочи и приказната на девојка која посетувала музичко училиште.

Прочитајте и...  По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Таа го опишала злоставувањето кое го доживеала нејзина другарка, која еден угледен професор ја заклучил во својот кабинет, а потоа побарал таа да држи чашка во која по мастурбирањето ејакулирал.

Овие примери, како и многуте други кои и биле испратени во порака на Надаревиќ, покажуваат дека сексуалното злоставување врз жените и тоа како е присутно и на Балканот, како и дека треба да се направи нешто во врска со тоа.

Прочитај повеќе

Овие 5 знаци се показател дека го трошите животот на погрешни работи!

Слободен Печат

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Остави Коментар

четири × 2 =

Прочитај повеќе

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Зоран Заев: Живеам како студент во Скопје, се хранам со виршли и салама

Слободен печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова