Прифатена оставката на Божовиќ, футсалците имаат нов селектор

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на седница во „Куќа на фудбалот“ ги донесе следните одлуки:

Прифатена е оставката на Иван Божовиќ на местото селектор на македонската футсал А репрезентација. Управиот одбор на ФФМ го назначи Васил Скендеровски за нов селектор на нашите најдобри футсалци.

Скендеровски беше предводник на футсал репрезентацијата од 2002. до почетокот на 2016. година. Футсал репрезентацијата на Македонија под негово водство беше на чекор до пласман на Европско првенство 2015 година, а истата година гол разликата одлучуваше за пласманот на Македонија во бараж за Светско првенство. Со футсал тимовите на Скопје, Алфа Парф, Железарец и Велес има освоено 14 титули шампион на Македонија.

Воедно УО на ФФМ донесе одлука Фудбалската федерација на Македонија да донира фудбалски топки за заедничкиот проект со Федерација на училишен спорт. 110 училишта ќе добијат грасрут фудбалски топки за проектот „Фудбал сега – фудбал насекаде“.

Прочитајте и...  Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Прочитај повеќе

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат

Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Слободен печат

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат