Прегладнета поларна мечка залута во град

Изгладнета поларна мечка залута илјадници милји од своето природно живеалиште во Арктикот во рускиот индустриски град Норилск во северниот дел на Сибир, јавува британски „Гардијан“.

Видливо слабата и болна мечка лежеше на земјата неколку часа по поминатиот долг пат во потрага по храна. Нејзините шепи беа покриени со кал и повремено се креваше, обидувајќи се да намириса храна.

Според локалните жители, ова е првата поларна мечка видена во градот по повеќе од 40 години.

„Сѐ уште кружи околу фабриките, а полицијата и другите надлежни служби се наоѓаат на самото место“, изјави Александер Коробкин, претставник за заштита на животната средина.

Тим од експерти ќе пристигне во градот денес за да го испита животното и да одлучи за неговата судбина.

Прочитајте и...  Пад на цените на производителите на индустриските производи

Глобалното затоплување и климатските промени ги уништија ледените површини населени со поларни мечки, а животните се принудени да бараат храна на копното доаѓајќи во близок контакт со луѓето во населените места.

Прочитај повеќе

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат

Болеста Син јазик откриена кај 12 грла овци во две одгледувалишта во Македонски брод и Кичево

Слободен печат

Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

МИА Агенција

Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Слободен печат

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Слободен печат