Предлог за денешниот ручек – Подгответе роловано ароматично пилешко месо

Немате идеја што да ручате денес? Без гајле, ние ви нудиме одличен рецепт…

Состојки:

350 грама бело пилешко месо
200 грама чадена сланина
3 чешниња лук
свеж рузмарин
маслиново масло
сол
црн бибер

Подготовка:

Месото измијте го и исечкајте го на парчиња по ваша желба. Потоа ставете ги во подлабок сад, во кој претходно се ставиле ситно исечкан лук, свеж рузмарин, маслиново масло, сол и црн бибер.

Вака подготвеното пилешко месо, оставете го да отстои околу 2 до3 часа за да ги впие сите потребни ароми.

Потоа, парчињата месо, едно по едно, завиткајте ги во чадена сланина.

Вака подготвеното месо, печете го во претходно загреана рерна на температура од 150 степени целзиусови околу 30 минути.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат