17 C
Скопје

Потврдено: Извршителот на нападите е Кујтим, роден во Виена со потекло од Македонија

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер потврди дека терористот што синоќа го изврши крвавиот терористички напад во Виена е со потекло од Северна Македонија.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ од Виена: Терористите пукаа во случајни минувачи низ центарските улици, граѓаните трчаат во паника

Тој за АП изјави дека напаѓачот именуван како Кујтим Фејзулаи, претходно бил осуден на 22 месеци затвор во април 2019 година за обид да отпатува во Сирија за да се приклучи на групата Исламска држава. Бил предвремено ослободен во декември според законот за малолетници.

До сега полицијата во Виена изврши 15 претреси во куќи, и неколку лица се уапсени, пренесува АП.

Напаѓачот, рече тој, „бил опремен со лажен експлозивен елек и автоматска пушка, пиштол и мачета за да го изврши овој безобразен напад врз невини граѓани“.

ФОТО: Твитерџија го најавил терористичкиот напад во Виена со пораки кои влеваат страв во коски

Властите сè уште се обидуваа да утврдат дали други осомничени се во бегство.

Прочитајте и...  Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Претходно полицијата ги повика граѓаните на да останат дома, а децата се ослободени од училиште.

Меѓу ранетите во нападот беше и еден полицаец, рече Нехамер. 28-годишниот службеник бил во болница, но веќе не бил во животна опасност.

ФОТО+ВИДЕО: Виена под полициска опсада по терористичкиот напад – еден терорист убиен, другиот е во бегство

Пукањето започна кратко по 20 часот. (1900 GMT) во понеделник во близина на главната синагога во Виена, бидејќи многу луѓе уживаа во последната ноќ на отворени ресторани и барови пред едномесечното заклучување на коронавирусот, кое започна на полноќ.

Шефот на полицијата во Виена, Герхард Пуерстл изјави дека напаѓачот бил убиен во 20:09 часот.

Извор:АП

ВИДЕО | Андоновиќ: Обичните луѓе и случајните минувачи стануваат цел на терористите

 

Прочитајте и...  Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

Поврзани вести

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

Слободен печат

Алсат-М: Рашковски ќе гради хациенда од 800 квадрати во Побожје, а како инвеститори се заведени неговите деца

Слободен печат

Историски самит: Бајден и Путин сепак може да одржат состанок во трета држава

Слободен печат

Антикризните закони утре во Собранието на „брза лента“

Весна Тодоровска

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат

Остави Коментар