Потресно сведоштво: На Витомир му падна авион во дворот – се трага по пилотите, надлежните молчат (ВИДЕО)

На местото на кое утрово се урна авион на Војската на Србија, во село Брасина, меѓу Мали Зворник и Бања Ковиљача, се наоѓаат противопожарна и полициска екипа.

Местото на падот на авионот го надлетуваат и воени и полициски хеликотери, а станува збор за непристапен, шумовит терен, објавува Б92.

Според првичните неофицијални информации од местото на настанот, од двата пилоти еден се катапултирал и за него се трага, додека медиумите наведуваат дека другиот настрадал. Сепак, РТС пренесува неофицијална информација дека ниту еден пилот не успеал да се катапултира. „Новости“ објавуваат дека покрај целосно уништеното летало пронајдени се и делови од тела.

Засега нема официјални информации за состојбата на дата пилоти кои се наоѓале во авионот кој се урна.

Прочитајте и...  Не, Судот во Стразбур не очекува од Бугарија да го признае македонското малцинство

РТС јавува дека во болница е примено едно лице веднаш по несреќата. Станува збор за машко лице, родено 1961 година со изгореници на градниот кош, главата и рацете. Освен тоа нема други повреди и е во свесна состојба.

Лицето В. Т. од селото Брасина, во чиј двор се урнал авионот МИГ 21 на српската армија утрово околу 9 часот, за време на несреќата бил во дворот и се здобил со повреди, јавуваат медиумите.

„Витомир беше во неговиот двор кога се урна авионот! Во тој момент се здоби со изгореници, а излезе и друг сосед кој слушнал врева и видел густ чад. Веднаш го пренесе во локалната болница и засега не е познато дали неговиот живот е во опасност“, вели очевидец на оваа голема катастрофа.

Прочитајте и...  ММФ: И покрај ковид-кризата, Народната банка продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

Локалното население,  не памети ваква трагедија.

„Видовме густ чад, сите излеговме пред куќите и не можеме да веруваме во она што го гледаме! Авионот се сруши, сè уште не знаеме дали има преживеани, наводно пилотот е починат, а друг пилот скокнал од авионот и во моментов го бараат“, додаваат мештаните.

РТС наведе дека Војската им наложила на новинарите да се оддалечат од местото на несреќата, и дури им рекле и да не известуваат за тоа.

Во меѓувреме се огласи Министерството за надворешни работи кое соопшти дека авионот кој денеска се урнал, пред полетувањето бил прегледан темелно и констатирано е дека е во исправна состојба.

Прочитајте и...  Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

На местото на падот на Миг-21 во село Брасина кај Мали Зворник, се наоѓа министерот за одбра на Александар Вулин, началникот на Генералштабот Милан Мојсиловиќ и командантот на военото воздухопловство и ПВО генерал – мајор Душко Жарковиќ.

 

Поврзани вести

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Остави Коментар