Потресна исповед на Исидора Бјелица уште пред две години: Доаѓа ден кога знаеш дека останал само уште еден погреб…

Познатата српска писателка Исидора Бјелица почина денеска на 5. Август во станот на своите родители во Нов Белград.

Информацијата за смртта на Исидора ја потврди и нејзината сестра.

Познатата писателка од 2013 година се бореше со тешката болест, која за жал не ја победи. Во февруари 2018 година на Инстаграм го објави својот, можеби најтажен статус.

Го пренесуваме во целост:

– Доаѓа момент, кој иако целиот живот се плашиш од смртта, почнуваш да ја посакуваш и да и се радуваш од дното на душата. Тоа е оној момент кога срцето од болка и разочарување веќе ти се претворила во прав, кога си ги исплакал сите солзи и поради себе и поради другите, кога тешкотијата на осаменоста ти е толку тешка, а разочаруавањето во луѓето така болно да само го посакуваш патот за кој не мора да се пакуваш и за кој не ти треба телефон…Дојде денот кога ќе бидете толку ранети и уморни, така изневерени и оставени што само во неа гледате спасение … Тоа е денот кога веќе не можете да добивате лоши вести и уште полоши прогнози, ден во кој се радувате што повеќе нема да одите на скенери и чекате маркери за тумори или обидете се да пронајдете одговор која вена сè уште може да се почувствува … Ден во кој знаете дека повеќе нема да мора да закопате некој што го сакате, затоа што останува само еден погреб…

Прочитајте и...  Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

– Тоа е таа надеж дека веќе нема да ја почувствувате таа болна беспомошност пред лицето на целото зло во овој свет и дека нема да мора да се оправдувате за тие што ве мразат, иако не сте направиле ништо лошо за нив. Тоа е денот кога знаете дека вие и ледената прегратка на смртта ќе бидете помеки и потопло од сите оние лажни прегратки на оние што се уморни од вашата болест и од она што болеста во уништувањето ви го направи…

– Тоа е тој ден на надеж дека сите страдања конечно ќе завршат и дека никогаш нема да мора да размислите како да платите за нов лек или како да се качите на 5-ти кат по 46-та хемотерапија. Тоа е денот кога се надевате дека ќе бидат избришани сите ужасни спомени и повреди, злобни јазици, но и уморот и рамнодушноста на оние за кои сте живееле … Тоа е денот кога го гледате спасението само во она што еднаш ви ја замрзна крвта во вашите вени… Да, доаѓа такво утро и знаеш дека не си избран да имаш брза и слатка смрт како слепа љубовна врска, знаеш дека е напнато, болно и во ропство и со очајно време и повторно се радуваш во нејзиното срце, затоа што се радуваш, се надевате дека нејзината милосрдна прегратка конечно ќе ги избрише сите ваши таги, осаменост, болки и солзи и дека нема да мора да одговарате на никого освен драг Бога … Да, ќе дојде еден ден кога се надевате на тоа од што најмногу се плашевте, кога ќе се радувате за што се боревте

Прочитајте и...  Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат