Потпишан договорот за имплементирање на проектот за уредување на коритото на река Брегалница во Берово

Градоначалникот на Општина Берово Звонко Пекевски, на официјална церемонија во Министерството за регионален развој и уредување на Република Бугарија во Софија, го потпиша договорот за реализација на втората фаза од проектот за реконструкција на речното корито на реката Брегалница.

Проектот ќе се финансира со средства од Европската унија, како дел од прекуграничната соработка со Општина Струмјани од Република Бугарија. Проектот ќе биде изведуван во период од 24 месеци, а вкупната вредност изнесува 400 илјади евра, од кои двесте илјади евра се за Општина Берово, а останатите за Општина Струмјани.

Како што денеска информира градоначалникот Пекевски, со проектот се очекува да се надминат проблемите со поплавите во градот.

– Проектот е со наслов „Спасување на жителите од една планина долж две реки”, а се предвидува изведба на градежни и монтажерски работи за подобрување на текот на река Брегалница во Берово. Изведбата ќе се реализира на потегот од хотел Македонија до мостот кај Ветеринарна станица во Берово, а во партнерската општина ќе се уредува речното корито на Цапаревска река во Општина Струмјани. Со реализацијата на овој проект ќе се подобри превенцијата од природни и вештачки катастрофи, а коритото на реката Брегалница ќе добие модерен и урбан изглед, истакна Пекевски.

Прочитајте и...  Антикорупциска бара вонреден инспекциски надзор за евентуелен судир на интереси за изборот на ректор на УК0ИМ

Проектот што заеднички ќе се реализира со општина Струмјани, ќе биде петти проект кој Општина Берово ќе го реализира со европски пари.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат