Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Вчерашното финале на претквалификацискиот турнир не беше одиграни, бидејќи двајца играчи на косовскиот фудбалски клуб Дрита беа позитивни на коронавирус, а швајцарските власти наредија целиот тим да биде ставен во карантин.

Шампионот на Косово на чија клупа е македонскиот тренер Ардиан Нухиу и официјално остана без пласман во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите. Исто така во Дрита настапуваат и четири наши интернационалци, Ардиан Цуцули, Изаир Емини, Буњамин Шабани и Дарко Тофилоски.

Клубот соопшти дека УЕФА одлучи Линфилд од Северна Ирска да оствари победа со службен резултат 3:0.

Во Правилникот за натпреварите во УЕФА се вели дека „во случај на позитивен тест на Ковид-19 од повеќе од еден играч или службеник, натпреварот ќе се игра според планот, доколку надлежните институции не решат да го стават во карантин целиот тим“.

Прочитајте и...  Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Истиот напис понатаму наведува дека „доколку натпреварот не може да се одложи … тимот што не може да игра ќе биде одговорен за неиграње и ќе го загуби натпреварот со резултат 3:0“. Во следното коло Линфилд ќе игра со Легија Варшава од Полска.

Од Дрита наведуваат дека се лути и длабоко разочарани од одлуката на УЕФА и дека ќе побараат заштита по правен пат.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат