Полициски службеници повикани на распит во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

Основно јано обвинителство/ фото: Слободен печат / Драган Митрески

Полициски службеници се повикани во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за да дадат исказ за постапка, која е во тек, потврдија за МИА од Обвинителството.

Одземени им се мобилните телефони, а полициските службеници се пред надлежен јавен обвинител, велат од Обвинителство и додаваат дека во моментов не можат да изнесат повеќе детали.

Претходно дел од медиумите објавија дека се спроведуваат апсења за високи високи полициски службеници од тимот на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев поради оддавање на службени тајни, документи, снимки од ПИ мерки и нивно објавување по портали.

Видео на денот