23 C
Скопје

Tag : корупција

Вести Македонија

СДСМ: Полицијата е посветена во борбата против криминалот и корупцијата

Слободен печат
Владејачката СДСМ денешното соопштение го посвети на полицијата и нејзината борба со корупцијата. Ви го пренесуваме во целост: Полицијата во изминатите неколку години со своето...
Вести Регион Слајдер

Судот во Стразбур уште еднаш ја осуди Турција за кршење на слободата на изразување

Слободен печат
Европскиот суд за човекови права (ЕКЧП) денеска ја осуди Турција во два случаи за кршење на слободата на изразување на еден новинар и еден пратеник....
Вести Македонија

Ивановска: Состојбата со корупцијата е сериозна

Слободен печат
 Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска денеска ги информираше членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедиците...
Вести Регион

 Специјалниот суд за корупција и организиран криминал побара заплена на имот на поранешни познати албански судии

Слободен печат
Специјалниот суд за корупција и организиран криминал донесе одлука за заплена на имотот на поранешниот претседател на Уставниот суд, Башким Дедја, на Фатос Луло, поранешен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Корупцијата може да бира низ која „дупка“ да навлезе во системот!

Соња Христовска Угриновска
Правосудството и политичкиот систем се под голем ризик за корупција, покажува Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси 2021-2025, во која се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Владините тела се најслабата алка во борбата со корупцијата

Соња Христовска Угриновска
Дали ќе се искорени корупцијата во Македонија или не зависи од политичката волја да се создадат квалитетни институции, оценуваат аналитичарите. Петгодишната национална стратегија е солиден...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Малиновски за СП: Ајде да им дадеме пари и сè што им треба на ДКСК, па да цениме колку се борат со корупцијата

Дали ќе се искорени корупцијата во Македонија или не зависи од политичката волја да се создадат квалитетни институции, оценува адвокатот Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Според...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Што содржи антикорупциската стратегија: Ќе се „душка“ по корупција во јавни набавки, урбанизам, земјоделство, здравство, спорт…

Дестан Јонузи
Националната стратегија за спречување корупција и судир на интереси и Акцискиот план за спроведување 2021 – 2025 година, опфаќаат 14 критични сектори, од кои четири за првпат...
Вести Економија

ДКСК: Јавните набавки и вработувањето во јавниот сектор приоритети на Националната стратегија за спречување на корупција

Слободен печат
Национаната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси и Акцискиот план за спроведување 2021 – 2025 година, опфаќа 14 критични сектори, од кои...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кој кого ќе искорени, ние корупцијата, или таа нас?

Соња Христовска Угриновска
Собранието на историска седница со заразени пратеници во скафандери во неделата ја донесе националната стратегија за спречување на корупцијата и судир на интереси 2021-2025, но...