18 C
Скопје

Погледнете го „Тиркиз“ – новиот спот на музичката група „Баклава“ (ВИДЕО)

По успешната концертна промоција на новиот албум, која се случи во петокот во МКЦ, групата Баклава го презентира новото музичко видео за песната „Тиркиз“.

Видеото е изработено од продукцијата на „091“, а режијата е на Јана Мишо. Шминката ја направи Ирена Сенокозлиоска. Музиката е на Елена Христова, вокалистка на „Баклава“, а текстот на Сибо.

– Тиркизната боја го доби своето видео. Инспирана од играта на зборови на името на драгиот камен што воедно е и симбол на турската естетика, се доловуваат убавините од Истанбул до прекрасното крајбрежје на југот. Стиховите се претежно на македонски јазик, но има и по некоја строфа и на турски…Описно овој колоритен албум е создаван на концептот на бои. Секоја песна е посветена на конкретна боја, претставена преку музиката и стиховите. Сликата што ќе ја добиете слушајќи ги, е токму она расположение што ви ја предзвикува некоја од 13те бои од албумот, велат од „Баклава“.

Следуваат настапи за промоција на новиот звук на „Баклава“, а од поважните настапи е учеството на овогодинешниот Оффест, во јуни.

Поврзани вести

Зејн Малик апелираше во врска со конфликтот во Газа: Ослободете ја Палестина!

Слободен печат

ФОТО | Кој би рекол дека има 55 години? Провокативните фотографии на Синди Крафорд го воодушевија светот!

Слободен печат

Кевин Гатри осуден на три години во затвор по сексуален напад врз негова колешка: Неговата ДНК е пронајдена на нејзината долна облека

Слободен печат

Тој го откри Бред Пит: Почина Божидар Николиќ, режисерот на култниот филм „Балкански шпион“

Слободен печат

Затворска казна бидејќи намерно кашлал кон поранешната сопруга и ја заразил со коронавирус

Слободен печат

Рок класа 2021: Тина Тарнер, Џеј Зи, „Крафтверк“, „Фу Фајтерс“ се неколкумина од новите членови на „Куќата на славните“

Слободен печат

Остави Коментар