Погледнете го „Тиркиз“ – новиот спот на музичката група „Баклава“ (ВИДЕО)

По успешната концертна промоција на новиот албум, која се случи во петокот во МКЦ, групата Баклава го презентира новото музичко видео за песната „Тиркиз“.

Видеото е изработено од продукцијата на „091“, а режијата е на Јана Мишо. Шминката ја направи Ирена Сенокозлиоска. Музиката е на Елена Христова, вокалистка на „Баклава“, а текстот на Сибо.

– Тиркизната боја го доби своето видео. Инспирана од играта на зборови на името на драгиот камен што воедно е и симбол на турската естетика, се доловуваат убавините од Истанбул до прекрасното крајбрежје на југот. Стиховите се претежно на македонски јазик, но има и по некоја строфа и на турски…Описно овој колоритен албум е создаван на концептот на бои. Секоја песна е посветена на конкретна боја, претставена преку музиката и стиховите. Сликата што ќе ја добиете слушајќи ги, е токму она расположение што ви ја предзвикува некоја од 13те бои од албумот, велат од „Баклава“.

Прочитајте и...  „Додека смртта не не раздели“: Џенифер Лопез и Арми Хамер ги здружија силите во нова акциона комедија

Следуваат настапи за промоција на новиот звук на „Баклава“, а од поважните настапи е учеството на овогодинешниот Оффест, во јуни.

Поврзани вести

Нови обвиненија против Рон Џереми, му се заканува казна од 330 години затвор

Слободен печат

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Слободен Печат

ФОТО: Уште како бебиња го воодушевија светот – Вака денес изгледаат близначките кои беа прогласени за најубави во светот!

Слободен печат

Актерката за борбата со ракот: Сакам луѓето да знаат дека се борам

Слободен печат

ФОТО: Мишел Обама има стомачни во шестата деценија: Еве како вежба поранешната прва дама на Америка!

Слободен Печат

Статистиката не лаже: Луѓето веќе започнаа да го слушаат божиќниот хит на Мараја Кери

Слободен печат

Остави Коментар