Почина поранешниот кинески премиер Ли Пенг- Слободен печат

Почина поранешниот кинески премиер Ли Пенг

Поранешниот кинески премиер Ли Пенг, познат по воведувањето вонредна состојба за време на протестите на плоштадот Тјенанмен во 1989 година, почина на 91 година.

Кинеската агенција Синхуа јави дека Ли починал вчера, не наведувајќи од што боледувал.

Како што го опишуваат медиумите, тој бил претпазлив човек кој поминал две децении на врвот на власта пред да се повлече во 2002 година, оставајќи во наследство голем економски раст заедно со авторитарната политичка контрола.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen − 7 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат