15.8 C
Скопје

Почина легендарниот Диего Марадона на 60-годишна возраст

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почина еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона.

Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“ од Аргентина јавија дека денеска 60-годишниот Марадона почина од срцев удар.

Диего Марадона / EPA/Crawford Brown UK AND IRELAND OUT

Легендарниот аргентински фудбалер во последните неколку месеци имаше големи проблеми со здравјето, а неодамна му беше извршена операција по која успешно се опорави. Болницата ја напушти пред две недели и се опоравуваше во својот дом.

Диего Марадона е избран за еден од двајцата најдобри фудбалери во минатиот век заедно со Пеле, а во фудбалот освои се што можеше да се освои како играч.

Марадона и Пеле / Фото: EPA/Canal Trece/HO

Марадона се смета и за еден од најголемите спортисти на 20. век, а во богата кариера настапуваше за Аргентинос јуниорс, Бока Јуниорс, Барселона, Наполи, Севиља и Њуелс Олд Бојс. За репрезентацијата на Аргентина со која беше светски шампион во 1986 година, одигра 91. натревар и постигна 31 гол.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар