Писонеро: Ова што го има Вардар е извонредно! (ВИДЕО)

Шпанецот кој во новата сезона ќе го води македонскиот и европски шампион Вардар е меѓу првите од тимот кој пристигна во главниот град.

За в среда (24 јули) е закажана првата прозивка кога новиот тим ќе ги почне подготовките за сезоната во која ќе брани три важни трофеи, во првенството на Македонија, во СЕХА Газпром лигата и во Лигата на шампионите.

Фото: РК Вардар

– Се чувствувам многу добро во Скопје. Тоа се моите први импресии од оваа недела колку сум тука. Веќе го запознавам и градот, и добив многу добра препорака од моите пријатели како добро место за работа и живеење – рече Писонеро во интервјуто за за клупскиот сајт.

Иако комуникацијата засега е на англиски јазик, новиот тренер има сериозна цел, да го повтори она што неговите претходници веќе го направија – да научи Македонски. Веќе повторува, прашува како се изговара некој збор.

Прочитајте и...  НБА лигата нема да продолжи во јули!?

И кога салата во СЦ Јане Сандански не е полна се чувствува атмосферата, навивачкиот набој. Мирисот на двете европски титули го има низ сите ходници и соблекувални.

„Ова што тука го има Вардар е навистина извонредно. Го влегов во салата се возбудив. Го гледаш ова култно место. Се изгледа поинаку кога си тука, на терен, на клупата и горе го гледаш семафорот. Ракометот тука поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт. Тоа е разликата со Шпанија – додаде Писонеро.

Прочитај повеќе

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

„Карамелите“ ќе купувaат од Интер!?

Слободен печат

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат