5 C
Скопје

Петар Атанасов: Не може да се „укине“ историјата без да се праша Катедрата за историја

Нашето образование е руинирано и не го поседува ниту просечниот квалитет, оценува за „Слободен печат“ поранешниот заменик министер за образование Петар Атанасов. Според него, наставата во основните и средните училишта продуцира сè послаби кадри со сè помалку вредности. За предложената нова концепција во основното образование Атанасов вели дека промени треба да има, но сеопфатни, кои ќе резултираат со квалитет.

– Претходната Влада на чело со Груевски се впушти во посеопфатни реформи, но видовме дека тие промени не вродија со квалитет, иако беа „потрошени“ пет министри. Сега во Владата на Заев, Мила Царовска е трет министер, а и таа преку ноќ најави реформа во клучен елемент во образованието, односно во наставните програми. Стручната јавност имаше голем број реакции и забелешки дека не е добро тоа што се нуди. Реакциите се резултат на тоа што немаше подготовка за новата концепција – изјави Атанасов.

Прочитајте и...  Османи пристигна во Рим на средби со високи италијански претставници и македонски граѓански здруженија

Тој додаде дека новата концепција за основното образование не е сеопфатна и оценува дека е грешка што се интегрира предметот „историја“ без да се консултира стручната фела, особено Катедрата за историја и тоа во период кога е чувствително прашањето за историјата.

Поврзани вести

ВИДЕО | Трошановски: Идејата за обединување и помирување е благородна, но тајмингот на кој оваа идеја се пласираше е неумесен

Попова Шапка може да достигне и сто дена ски-сезона, нов снег овие два дена

Слободен печат

ВИДЕО | Трајанов: Големите партии ќе покажат колку се искрени кон пристапот за една изборна единица

Владата ќе ја одржи 51. седница, една од точките препораките за спречување на ширењето на ковид-19

Слободен печат

На 11 медицински сестри од ГОБ 8 Септември не им го признаваат факултетот, за да не земат повисока плата

Романската Влада не планира целосно „заклучување”

Слободен печат

Остави Коментар