Tag : историја

Забава Магазин Магазин слајдер

Продаден е прамен од косата на Абрахам Линколн за неверојатни 81.000 американски долари!

Слободен Печат
Еден прамен од косата на Абрахам Линколн, заедно со крвавата телеграма за неговиот атентат во 1865 година, беше продаден на аукција за повеќе од 81.000...
Културен печат

Излезе двоброј на списанието „Македоника“

Тони Димков
Во најновото издание на списанието „Македоника“, двобројот 23-24, што го издава Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, меѓу другото, се објавени петнаесетина текстови...
Вести Македонија

Историчари од земјите од поранешна СФРЈ усвоија Декларација со порака историската наука да не се користи за политички цели

Слободен печат
Историската наука ја злоупотребуваа политичарите, медиумите, многу интересни групи, но и самите историчари. Историскиот ревизионизам се применува за да се одржат старите и да се...
Вести Свет

Џонсон: Не можеме да го фотошопираме опкружувањето и историјата

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека земјата не може да го „фотошопира” своето културно опкружување и сложената историја, потенцирајќи дека тоа ќе биде извртување...
Живот Култура Магазин

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.
На светот веќе му станува јасно дека 2020 година ни удри толку силна шлаканица, та свативме дека ние би можеле да си испланираме пикник, но...
Вести Свет

САД и источно-европските земји: Манипулацијата со исторските настани околу Втората светска војна е фалсификување на историјата

Американскиот државен секретар и министрите за надворешни работи на Бугарија, Чешката Република, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Полска, Романија и Словачка настапија со заедничка изјава по...
Магазин Магазин слајдер Ретро

За Султанот Сулејман тоа било љубов на прв поглед: Последната желба на Хурем само ја докажала нивната љубов!

Слободен Печат
Малку кој знае дека прочуената султанка Хурем, сопругата и најголемата љубов на султанот Сулејман, родена е како Александра Анастасија Лисовска. Таа била родена на територијата...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Денеска се сеќаваме на најмрачниот ден во нашата историја

Денеска се сеќаваме на најмрачниот ден во поновата историја на нашата држава. На 27 април 2017 година, со монструозна намера и со насилство беше организирана и...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родени се Владо Калембер, Џорџо Мородер и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден, 26 април, во историјата на музиката го одбележаа неколку настани за кои подетално ќе можете да прочитате во продолжение… 1938 година – Роден...
Вести Македонија Слајдер

Ковачев: Без Бугарија немаше да добиете датум, во ЕУ ќе влезете откако ќе ги решиме сите историски отворени прашања

Слободен печат
Бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев, член на владејачката партија ГЕРБ во интервју за мкд.мк вели дека Македонија добила датум за преговори, благодарение на Бугарија. -Без Бугарија...