Песната на Констракта номинирана за најдобар текст на Евровизија

Констракта/Принтскрин/Јутјуб
Констракта/Принтскрин/Јутјуб

Песната „In Corpore Sano“ е номинирана за најдобар текст на овогодинешниот избор за песна на Евровизија. Автор на текстот е самата Ана Ѓуриќ – Констракта, а покрај Србија, меѓу номинираните земји за песна со најдобар текст се и Австралија, Велика Британија, Италија, Украина и Швајцарија.

За добитникот на наградата заедно ќе одлучува жирито и публиката која може да гласа на порталот „eurostory.nl“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @konstrakta

На истоимениот портал, жирито истакна дека воведната реченица на „In corpore sano“ би можела да биде највпечатливата воведна реченица од сите евровизиски песни досега.

„По делот со хидратација и црни кругови под очите, има реплики на тема… слезина, дел од телото кој никогаш не бил спомнат во некоја песна во историјата на Евровизија. А остатокот од текстот е бизарен, но не и некохерентен. Стиховите всушност одат според аргументот за невозможните стандарди за убавина и здравствени барања поставени за јавните личности“, е коментарот за песната на Констракта.

Наградата за најдобар текст на песна на Еворвизија се доделува од 2016 година, а претходните години наградите ги освојуваа Украина во 2016 година, Франција во 2017 и 2018 година и Италија во 2019 и 2021 година.

 

Повеќе написи на темата:

 

Која е Констракта, жената која ќе ја претставува Србија на „Евровизија“?

 

ВИДЕО | Името на Меган Маркл одекнува во српската песна за Евровизија: Констракта откри зошто ја спомнува војвотката

 

ФОТО | Констракта за „In corpore sano“: Стравот од старост е вовлечен насекаде!

Видео на денот