Пендаровски: Партиската функција на Ковачки е ситуација без преседан

Не постои полковник во ниту една Армија кој во медиуми се расправа за политика со министерот за одбрана, истакна претседателот Стево Пендаровски, коментирајќи ја најавата на министерката Радмила Шекеринска за измени во Законот за служба во Армијата, откако полковникот Драган Ковачки стана член на Извршниот комитет во ВМРО-ДПМНЕ. Пендаровски додава дека на овој начин се руши кредибилитетот на Армијата, а прашањето за партиската функција на Драган Ковачки било покренато и на неодамнешниот Совет за безбедност.

– Тоа е ситуација без преседан која мора час поскоро да се надмине. Срамна е за луѓето што ја прават, но е и девастирачка за имиџот на институциите. Ако најавените измени во Законот за служба во Армијата се во оваа насока, поддржувам каква било потребна нормативна измена што тоа ќе го спречи. Ако сте кандидат на избори, во време на кампањата сте ослободени од армиските должности и во тој период сте политичар или кандидат за политичка функција, истакна претседателот Пендаровски велејќи дека станува збор за ситуација без преседан.

Прочитајте и...  Недостасуваат 4.000 анестезиолози и реаниматори во Италија

Вчера министерката за одбрана Радмила Шекеринска нагласи дека ова прашање треба законски да се регулира, без да се влијае на можноста некој да навива или членува во одредени политички партии, но според неа, неприфатливо е униформата да биде дел од партиските раководни структури.

По најавата на министерката го контактиравме и новоизбраниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, кој истакна дека не е време за политичка изјава, бидејќи во моментот извршувал службени задачи во Министерството за одбрана.

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

 

Поврзани вести

Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Слободен печат

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар