5 C
Скопје

Tag : Министерство за одбрана

Вести Македонија Слајдер

Армијата на Северна Македонија ќе набави оклопни возила од САД во вредност од околу 210 милиони долари

Слободен печат
Американскиот Стејт Департмент ја одобри набавката на 54 лесни оклопни возила од типот „STRYKER” од страна на Владата на Северна Македонија за потребите врзани со...
Вести Македонија Слајдер

Министерство за одбрана: Остра реакција од Норвешка по лажните обвинувања за македонскиот хируршки тим кој се обучува за НАТО мисија

Слободен печат
По написите во некои портали во кои се омаловажува македонскиот хируршки тим кој е на обука со норвешки експерти за мисија во Авганистан, норвешкото аташе...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: Северна Македонија веќе ја исполни една од НАТО обврските од Велс за инвестиции во модернизација на Армијата

Слободен печат
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска учествуваше на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво министри за одбрана преку заштитена видео-конференциска врска. Во рамките...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска-Купер: С. Македонија успешно го мина тестот од првата година на членство во НАТО

Слободен печат
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска попладнево имаше телефонски разговор со помошникот секретар за одбрана на САД, Лора Купер. Во разговорот Шекеринска и американската висока претставничка...
Вести Македонија

Уште една можност за професионалните војници со навршени 45 години, ќе можат да работат како пожарникари во против-пожарните единици

Слободен печат
Професионалните војници со навршени 45 години добиваат нова можност својата кариера да ја продолжат како пожарникари во против-пожарните единици низ земјата, информираше денеска државниот секретар...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Василевски: Ковачки ја доведува својата партија во заблуда дека не постои соодветна процедура при издавањето на безбедносните сертификати

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ и Ковачки си паднаа во дупката која сами за друг ја копаа. Сакам да ве информирам дека двете лица кои тие ги спомнуваат на...
Вести Македонија Слајдер

Полковниците Василевски и Ковачки во препирка околу НАТО-сертификатите

Слободен печат
Помина времето за пазарење со безбедносните сертификати и нивно политизирање, рече денеска полковникот и офицер за безбедност во Министерството за одбрана (МО), Горан Василевски, отфрлајќи...
Вести Македонија

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва, заменик министерот Хасани им порача да бидат горди, стануваат дел од НАТО – Армија

Слободен печат
Новопримените професионални војници кои беа дел од последниот конкурс на Министерството за одбрана за прием на 200 професионални војници, денеска во касарната „Алексо Демниевски –...
Вести Македонија

Македонските мировници во мисиите на НАТО, ЕУ и ОН со порака до Шекеринска: Одлично здравје, висок морал, доследни во извршување на задачите

Слободен печат
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска преку видео-конференциска врска разговараше со припадниците на Армијата распоредени на три континенти во мисиите на НАТО, Европската Унија и...
Вести Македонија Слајдер

МО за годината што изминува: По три децении заокруживме една стратешка цел – станавме членка на НАТО

Слободен печат
Годината што светот ќе ја памети по здравствената криза, предизвикана од пандемијата на коронавирусот, беше успешна за одбраната, ова беше година на полноправно членство на...