Tag : радмила шекеринска

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Скопје ќе го брани НАТО од лажните вести

Лука Андреев
Лажните вести и дезинформациите се безбедносни прашања од највисок приоритет за земјите членки на НАТО, тврди потполковник Сашо Гелевски, кој воедно е и раководител на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пендаровски: Партиската функција на Ковачки е ситуација без преседан

Лука Андреев
Не постои полковник во ниту една Армија кој во медиуми се расправа за политика со министерот за одбрана, истакна претседателот Стево Пендаровски, коментирајќи ја најавата...
Вести Македонија Слајдер

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ги презентираше приоритетите на Министерството за новиот четиригодишен мандат. Таа посочи дека фокусот ќе биде ставен на отворање на НАТО...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев
Во ситуација кога стануваме членка на НАТО, наместо уште повеќе да ја тргнеме политиката од армијата некој се труди да ја вмеша во партиски битки...
Вести Македонија

Шекеринска: С. Македонија во наредните шест години ќе биде домаќин на Бригадата на Југоисточна Европа

Слободен печат
Куманово станува седиште на една од најзначајните регионални иницијативи, Бригадата на Југоисточна Европа и во следните шест години, ова ќе биде местото каде што ќе...
Вести Македонија

Распишан конкурс за студенти на Воената акдемија, прочитајте кој има право да конкурира

Слободен печат
Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ Скопје, распишува Конкурс за запишување на студенти/питомци за потребите на Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија на...
Вести Македонија

Шекеринска: Повторно во функција Колекторот за заштита на Охридското Езеро

Слободен печат
Колекторот за заштита на Охридското Езеро од денеска повторно е ставен во функција. Санацијата отпочната во декември минатата година е целосно завршена, со средства обезбедени...
Вести Македонија

Шекеринска: Темелната реформа на судството со новиот закон за ЈО

Слободен печат
Со Законот за ЈО кој денеска стапи на сила, и со другите закони кои се усогласија со препораките на Венецијанската комисија, сега првпат имаме шанса....
Вести Македонија

Шекеринска од Ростуше: Вложувањето во инфраструктурата е влог во нашата иднина

Слободен печат
Вицепремиерјата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска беше во посета на Општина Маврово-Ростуше, каде што посети неколку објекти. – Во една релативно мала општина...
Вести Македонија

Шекеринска од Криволак: Воениот полигон е одличен ресурс и за НАТО

Слободен печат
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска направи увид во активностите кои ги изведува инженерискиот баталјон на армискиот полигон „Криволак” за проширување на неговите капацитети. Изјави дека...