Овој град беше тешко погоден од епидемијата на коронавирусот, а сега жителите стекнаа колективен имунитет

Жителите на бразилскиот град Манаус, кој беше тешко погоден од епидемијата на коронавирусот, можеби стекнале колективен имунитет по зголемениот број на инфекции, покажуваат прелиминарните резултати од нова студија.

Според резултатите објавени на сајтот „Медрксив“, 66 отсто од популацијата има антитела против коронавирусот, пренесува АП.

Епидемијата на коронавирусот во Манаус беше брза и брутална, но авторите на студијата, меѓу кои се и 34 бразилски и странски истражувачи, сметаат дека е достигната границата на колективниот имунитет и дека вирусот веќе не може лесно да се шири.

– Сите знаци укажуваат на фактот дека толкава изложеност на вирусот донесе до намален број на нови случаи и жртви во Манаус, изјавила координаторката на студијата, професорката по медицина Естер Сабино од Универзитетот во Сао Паоло.

Прочитајте и...  МВР со апел до повозрасните лица: Внимавајте на измамници кои бараат пари за лажни сообраќајки

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар