Откако повеќе жени го обвинија за сексуално вознемирување Пласидо Доминго по 51 година ја напушти Метрополитен - Слободен печат

Откако повеќе жени го обвинија за сексуално вознемирување Пласидо Доминго по 51 година ја напушти Метрополитен

Откако повеќе жени го обвинија шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго за сексуална злоупотреба и вознемирување, тој по 51 година ја прекина сорапотката со операта Метрополитен во Њујрок.

Операта Метрополитен во Њујорк по 51 година ја раскина соработката со прославениот тенор Пласидо Доминго, откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување.

Седумдесет и осумгодишниот Доминго денеска требаше да ја пее главната улога во „Макбет“ на Џузепе Верди, но објави дека ја завршил соработката со оперската куќа. И неколку други компании претходно откажаа негови концерти од иста причина.

Дваесет жени го обвинија Доминго за вознемирување, недолично сексуално однесување и дека во некои случаи ја користел својата позиција за да им наштети на кариерата.

„Пласидо Доминго се согласи да се повлече од сите идни настапи во Мет, што веднаш стапува на сила. Мет нема да дава други коментари на оваа тема“, се вели во соопштението на Метрополитен.

Доминго самиот кажа дека пробата за „Макбет“ бил негов последен настап во Метрополитен.

 

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 3 =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат