Tag : опера

Културен печат

Мајски оперски вечери онлајн: Оперски крстопат на цивилизации и култури

Тони Димков
Најзначајниот фестивал на Националната опера и балет, Мајски оперски вечери, годинава ќе се одржи во традиционалниот термин од 9 до 31 мај, но ќе биде...
Вести Свет

Култната Миланската Ла Скала поради пандемијата изгуби 23 милиони евра

МИА Агенција
Миланската оперска куќа Ла Скала досега изгуби 23 милиони евра поради пандемијата на новиот коронавирус и очекува сезоната да почне во септември. – Поради пандемијата,...
Културен печат

Донаторска акција: Националната опера и балет изработува заштитни маски

Тони Димков
Националната опера и балет се приклучи во практичната помош за заштита од ширење на коронавирусот со шиење заштитни маски изработени во шивалните од одделот за...
Вести Култура

Слушнете ја изведбата на „Санта Лучиа“ од оперскиот пејач Благој Нацоски (ВИДЕО)

Слободен печат
Состојбата во Италија се подобрува секој ден, вели за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ оперскиот пејач Благој Нацоски. Според него, бројките на заразени е во пад,...
Култура

ИНТЕРВЈУ со Ирена Крстеска од Виена: Од средина на април мерките ќе се олеснуваат во правец на нормалниот живот

Разговараме со нашата оперска певица Ирена Крстеска, која веќе подолго време живее и работи во Виена, градот каде уметниците особено се почитуваат, град каде што...
Вести Свет

Метрополитен операта поради коронавирусот ја прекинува сезоната и нема да ги плаќа оркестарот и хорот

Слободен печат
Њујоршката Метрополитен опера, поради епидемијата со коронавирусот, ја прекинува сезоната и на крајот од месецов ќе престане да ги плаќа оркестарот и членовите на хорот....
Вести Економија Слајдер

Загубите поради штрајкот ја чинат Париската опера 15 милиони евра

Слободен печат
Поради штрајкот на уметниците/артистите и техничкиот персонал, што трае 1,5 месеци, Националната опера во Париз мораше да откаже 70 претстави и да загуби 15 милиони...
Вести Култура Утрински Брифинг

Чадловска: Националната опера мора да има железен репертоар за да биде успешна

Слободен печат
Диригентката и директорка на Националната опера гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“, каде истакна дека институцијата мора да има железен репертоар за да...
Магазин

Најубавите оперски куќи во светот

Слободен Печат
Помалку е повеќе? Не, повеќе е повеќе, кога станува збор за Тенерифе Опера Хаус, отворена во септември 2003 година, во главниот град на Тенерифе, Санта Круз....
Еспресо Шоу биз

Канје Вест ја препеа својата опера „Mary“

Слободен Печат
Канје Вест ја прилагоди својата госпел опера за изведба во Lincoln Center во Њујорк, пишува billboard.com. Порано продукцијата во Miami Marine Stadium можеше да се...