-2 C
Скопје

Tag : опера

Вести Култура

ВИДЕО: Пред Операта се нови предизвици, разговор со Мицко Дамњановски, новиот директор на оваа институција

Александра Бубевска
Мицко Дамњановски е новиот уметнички директор на Операта при Националната опера и балет (НОБ) кој вели дека неговиот личен предизвик е да допринесе за подобрување...
Културен печат

Национална опера и балет: Назначен е нов раководител на операта

Тони Димков
Националната опера и балет соопшти дека за нов уметнички раководител на Операта е назначен Мицко Дамњановски, кој доаѓа на местото на диригентката Бисера Чадловска, која...
Културен печат

Есенски музички свечености: Хор со маски и сукцесивна објава на програмата

Тони Димков
Дирекцијата за култура и уметност на Скопје почна со реализацијата на 21-то издание на традиционалната манифестација „Есенски музички свечености“. Официјалното отворање беше одбележано со Гала-оперски...
Култура

Македонскиот центар на ИТИ испрати порака по повод Светскиот ден на операта

Слободен печат
Македонскиот центар на Интернационалниот театарски институт ИТИ/Продукција ја пренесе пораката по повод Меѓународниот ден на операта (25.10.2020), чиј автор е композиторот Љубомир Бранѓолица, а видеопораката...
Вести Свет

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски
Познатиот годишен бал во операта во Виена што беше планиран за февруари, нема да се одржи поради коронавирусот, соопшти денеска австриската Влада. Традиционалниот настан што...
Културен печат

Мајски оперски вечери онлајн: Оперски крстопат на цивилизации и култури

Тони Димков
Најзначајниот фестивал на Националната опера и балет, Мајски оперски вечери, годинава ќе се одржи во традиционалниот термин од 9 до 31 мај, но ќе биде...
Вести Свет

Култната Миланската Ла Скала поради пандемијата изгуби 23 милиони евра

МИА Агенција
Миланската оперска куќа Ла Скала досега изгуби 23 милиони евра поради пандемијата на новиот коронавирус и очекува сезоната да почне во септември. – Поради пандемијата,...
Културен печат

Донаторска акција: Националната опера и балет изработува заштитни маски

Тони Димков
Националната опера и балет се приклучи во практичната помош за заштита од ширење на коронавирусот со шиење заштитни маски изработени во шивалните од одделот за...
Вести Култура

Слушнете ја изведбата на „Санта Лучиа“ од оперскиот пејач Благој Нацоски (ВИДЕО)

Слободен печат
Состојбата во Италија се подобрува секој ден, вели за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ оперскиот пејач Благој Нацоски. Според него, бројките на заразени е во пад,...
Култура

ИНТЕРВЈУ со Ирена Крстеска од Виена: Од средина на април мерките ќе се олеснуваат во правец на нормалниот живот

Разговараме со нашата оперска певица Ирена Крстеска, која веќе подолго време живее и работи во Виена, градот каде уметниците особено се почитуваат, град каде што...