Остров продаден за 6 милиони долари: Купецот го видел само на снимки

Приватен остров во Ирска со три плажи и седум куќи е продаден за над 6,3 милиони долари, а анонимниот купец воопшто не го посетил, пишува „Си Ен Ен“.

Хорс ајленд е остров со површина од 15 хектари и се наоѓа северозападно од копнениот дел на Ирска. Зделката била направена преку преговори кои се одвувале на видеоврска.

Островот е со недопрен природен пејзаж, има приватно пристаниште, патишта, хелиодром, терен за тенис, теретана, еден главен објект со површина од 4.500 метри квадратни и неколку викендици кои гледаат на Атлантскиот океан.

Агентите за недвижности тврдат дека за време на пандемијата од корона вирусот се принудени виртуелно да им понудат разгледување на имотот кој се продава. Тие истакнуваат дека продажбата на Хорс Ајленд укажува на се позастапениот тренд меѓу исклучително богатите лица да се свртат кон купување на приватни острови.

 

Прочитајте и...  Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Прочитај повеќе

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Директорот на СЗО го осуди националистичкото присвојување на идната вакцина против коронавирус

Слободен печат

Во Прилеп почнуваат чествувањата за Карпалак

Слободен печат