-2 C
Скопје

Османи со барање до Милошоски: Закажи седница на Комисијата за надворешна политика за амбасадорите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи му порача на претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски дека е подготвен низ трансперентна постапка да бидат отворени сите прашања од надворешната политика и при тоа побара од него да ја закаже и седницата на која кандидатите за амбасадори ќе можат да ги презентираат тезите пред пратениците за да можат да заминат во извршување на своите мисии во ДКП-та.

– Како што најавив во моето годишно обраќање пред Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република Северна Македонија, подготвен сум да ги вложам сите напори за да создадеме услови низ транспарентна постапка да ги отвориме сите прашања поврзани со надворешната политика, низ почести средби и тематски седници во рамките на Комисијата. Притоа, ќе се согласите дека во духот на взаемната соработка од интерес на надворешната политика, треба да ги затвориме и останатите заостанати прашања, за што сакам да ве повикам да ја закажете и седницата на Комисијата за надворешна политика, на која ќе можат избраните предлог – амбасадори, кои веќе ги минале сите постапки и добиле согласност/агремани од земјите на упатување, да ги одбранат тезите пред пратениците, и да бидат упатени во соодветните Дипломатско – конзуларни претставништва, стои во објавата на Османи на неговит ФБ профил до Милошоски.

Прочитајте и...  Доктор Жарко Караџовски: Уште сум во болница, но има подобрување

Милошоски претходно во писмо адресирано до вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и шефот на дипломатијата Османи ги повика двајцата да излезат пред Комисијата и да го достават, како што вели, предлог-анексот врачен од Софија, во ноември минатата година, во термин што ќе им одговара во периодот од 15 до 29 јануари.

Поврзани вести

Поднесено барање за регистрација на руската вакцина Спутник во ЕУ

Слободен печат

Европратеничка од „Зелените“ со барање во португалскиот премиер Кошта: Да се притисне Бугарија за деблокада на С. Македонија

Слободен печат

Општина Богданци: Субвенции за комунални услуги за ранливите категории на граѓани

Слободен печат

Поради Ковид-19, 2020 година e „лоша” година за демографијата во Франција

Слободен печат

„Еко-свест”: Веднаш да започне праведната транзиција на регионите со јаглен

Слободен печат

Турција со кинеската Синовак вакцинираше повеќе од милион луѓе за седум дена

Слободен печат

Остави Коментар