Tag : амбасадори

Вести Македонија

Трет обид за одржување седница на Комисијата за надворешна политика на која треба да реферираат шестмина од новоименувани амбасадори

Слободен печат
Трет обид ќе има денеска собраниската Комисија за надворешна политика да ја одржи седницата, на која своите платформи треба да ги изложат шестмина од новоименуваните...
Вести Македонија Слајдер

Измените на условите за амбасадори пред собраниската Комисија за надворешни работи

Слободен печат
Собраниската Комисија за надворешна политика денеска ќе одржи две седници, на кои ќе биде разгледан Предлог на закон за изменување на Законот за надворешни работи,...
Вести Македонија Слајдер

Новоименуваните амбасадори ќе реферираат пред Комисијата за надворешна политика

Слободен печат
Шестмина од новоименуваните амбасадори на Република Северна Македонија денеска ќе реферираат пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика. Своите платформи за дипломатски активности ќе...
Вести Македонија Слајдер

Нова власт може да значи и нови кандидати за амбасадори!?

Слободанка Јовановска
Кандидатите за амбасадори кои до 11 февруари нема да ја завршат постапката, која вклучува и обраќање пред Комисијата за надворешни работи во Собранието, ќе мора...
Вести Регион

Именувањето на нови амбасадори е првиот тест за Хрватска

Слободен Печат
Именувањето на нови амбасадори е прв тест на кохабитацијата меѓу хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и новоизбраниот претседател Зоран Милановиќ. Опозициската СДП, која го кандидираше Милановиќ...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Новото законско решение за амбасадори, во иднина ќе ја штити дипломатската служба

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави дека е предложено ново законско решение за амбасадори, што ќе ја штити дипломатската служба во иднина, давајќи...
Вести Македонија

Димитров: Се назначуваат амбасадори кои се професионалци, а не партиски кадри

Слободен печат
Претседателот на државата нема да биде изненаден од кандидатите за амбасадори. Има целосен пресврт во нивното назначување, наместо политички кадри, сега се именуваат професионалци рече...
Вести Македонија

Усвоени предлог имињата за амбасадори на 19 дестинации

Слободен печат
На денешната затворена седница, Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори на нашата земја на повеќе дестинации. Се назначуваат амабасадори на следниве...
Вести Македонија

Дипломатите еднаш годишно ќе бидат оценувани за нивната работа

МИА Агенција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески...
Вести Македонија

Пендаровски ги прими акредитивните писма од новите амбасадори на БиХ и Малезија во Македонија

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Македонија. Истакнувајќи дека Босна и Херцеговина...