Tag : Седница

Вести Македонија

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 10-тата седница на која донесе заклучок со кој се констатира дека се создадени условите од член 48,...
Вести Македонија

Владата ќе ја одржи редовната 10-та седница

МИА Агенција
Владата денеска ќе ја одржи редовната 10-та седница на која меѓу точките е и разгледување на годишниот извештај за работата на Дирекцијата за безбедност на...
Вести Македонија Слајдер

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

МИА Агенција
Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен...
Вести Македонија

Собраниската Комисијата за надворешната политика денеска ќе одржи седница

МИА Агенција
Собраниската Комисијата за надворешната политика денеска ќе одржи седница, на која ќе бидат претставени платформите за дипломатски активности на амбасадорите на нашата држава во Косово,...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите кои го уредуваат уставното име на земјата

МИА Агенција
Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го...
Вести Македонија Слајдер

Заврши расправата за законот за ЈО, разрешувањето на Мизрахи на дневен ред

МИА Агенција
Џафери даде пауза до 22 часот кога, како што најави, ќе почне 136. седница на чиј дневен ред се четири точки: разрешувањето на министерката за...
Вести Македонија

Почна собраниската расправа за законот за ЈО

Слободен печат
По повеќекратни процедурални забелешки, тензични реплики, контрареплики, обвинувања и контраобвинувања за криминал, и две паузи по еден час, попладнево почна расправата по Предлог-законот за јавно...
Вести Македонија Слајдер

Милошоски со љубовен транспарент среде собраниска говорница (ФОТО)

Слободен печат
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на говорницата во Собранието, каде се разгледува Предлог законот за јавно обвинителство, приложи љубовен транспарент од актуелниот судски...
Вести Македонија Слајдер

Џафери повика на лидерска средба за потврда на изборите

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече,...
Вести Македонија Слајдер

Џафери за утре повика лидерска средба за да се потврди одржувањето на изборите на 12 април

Слободен печат
Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство одложена за утре во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека ја седницата ја одложил поради...