Tag : Седница

Вести Македонија Слајдер

Реакција на Вељаноски: Некого за иста ваква ситуација го судат и прогласуваат за терориста!

Слободен печат
Кои заклучоци може да се извлечат од вчерашната конститутивна седница на Собранието на Македонија? Прво, истата сеуште не е завршена, туку е прекината после втората...
Вести Македонија

Николовски за денешната конститутивна седница: Бевме горди парламентарци и сведочевме на вистински професионализам!

Слободен печат
Нешто за кое се борам и ќе се борам, е да се даваат признанија за нештата кои тоа го заслужуваат, напиша на Фејсбук генералниот секретар...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Се фокусираме на преговори за нова Влада

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ изминатиов, но и следниот период се фокусира на преговори за формирање ново парламентарно мнозинство, што ќе значи и нова Влада. Влада која ќе биде...
Вести Македонија

Апасиев и Крмов со велосипеди на првиот работен ден во Собранието

Слободен печат
Пратениците од Левица Димитар Апасиев и Борислав Крмов пристигнаа со велосипеди на првиот работен ден во Собранието каде се одржа првата конститутивна седница. -Денес, за...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Очекувам мнозинската граѓанска волја да се преточи во институциите и да добиеме новата прогресивна Влада

Слободен печат
Конститутивната седница на 10-от собраниски состав на којашто присуствувам е нов чекор кон демократскиот развој на нашата држава напиша на својот Фејсбук профил Оливер Спасовски...
Вести Македонија

Заев: Денес се обврзуваме да градиме вистински дом на демократијата на сите граѓани на С. Македонија

Слободен печат
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се огласи на Фејсбук во врска со конститутивната седница на Собранието, која се одржува денеска, по парламентарните избори, кои беа...
Вести Регион

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Слободен печат
Со полагање на заклетва на народните пратеници денеска во Белград е конституиран новиот српски Парламент, јави дописникот на МИА од Белград. Со седницата претседаваше најстарата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Конститутивна седница утре напладне, партиите ќе ги интензивиираат напорите за формирање влада

Слободен печат
Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија”....
Вести Македонија

ДИК утре на свечена седница ќе доделува уверенија за новоизбраните пратеници

Слободен печат
Државната изборна комисија (ДИК) утре ќе одржи седница на која ќе се донесе заклучок за објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори. По...
Вести Регион Слајдер

„Кому ти молчи, олошу еден!“: Прекината седница на собранието на Црна Гора поради КАВГА

Слободен печат
Седницата на Собранието на Црна Гора накратко е прекината откако пратеникот Милутин Ѓукановиќ (ДФ) тргнал кон министерот за внатрешни работи Мевлудин Нухоџиќ, кој во еден...